Budżet uchwalony. Jest budżet obywatelski!

0
736

Ponad 46 milionów złotych mają wynieść planowane dochody Gminy Chocianów w 2018 roku, natomiast wydatki 47 milionów. Radni uchwalili budżet Gminy Chocianów na 2018 rok.

Łączna kwota planowanych dochodów opiewa na 46 295 296 zł, natomiast wydatki szacowane są na 47 027 126 zł. Źródłem pokrycia powstałego deficytu będą wyemitowane papiery wartościowe.

-Chocianowski samorząd najwięcej wydaje na oświatę. Wydatki opiewają w sumie na ponad 17 milionów złotych, z czego tylko 7,8 milionów złotych wynosi subwencja oświatowa. Nasze szkoły funkcjonują na naprawdę wysokim poziomie, a rozwój naszych dzieci jest dla nas najważniejszy. Jesteśmy jedną z nielicznych gmin w okolicy, które mają placówki szkolne i przedszkolne na terenach wiejskich- mówi Franciszek Skibicki, Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów. Dzięki dopłacie z gminnego budżetu, każdy uczeń z terenu miasta i gminy Chocianów ma zapewnione pełnowartościowe posiłki, a rodzice ponoszą tylko koszty zakupów produktów spożywczych niezbędnych do przygotowania posiłków.

Nowością w przyszłorocznym budżecie będzie budżet obywatelski. Mieszkańcy gminy będą mieli szansę na realizację własnych projektów inwestycyjnych, szeroko rozumianej gospodarki komunalnej, jak na przykład budowa chodników, czy dróg. Na ten cel gmina przeznaczy 50 tysięcy złotych.

-Budżet obywatelski tworzymy po raz pierwszy w historii chocianowskiego samorządu i liczymy na zaangażowanie mieszkańców. Wiem, że nasi mieszkańcy mają mnóstwo pomysłów związanych z organizacją przestrzeni publicznej- dodaje Burmistrz. Już niedługo opracowane zostaną zasady zgłaszania i przeprowadzania weryfikacji projektów.

Wśród zaplanowanych inwestycji w chocianowskim budżecie pojawia się m.in. przebudowa dachu budynku szkoły podstawowej i Sali gimnastycznej w Szlarach Dolnych. Dach uszkodzony został podczas wichury. Jego naprawa kosztować będzie gminę 180 tysięcy złotych. Nowe zadaszenie pojawi się także na miejskim stadionie, w ramach końcowego etapu modernizacji obiektu. Gmina ponadto planuje budowę oświetlenia parkowego, place zabaw oraz budowę miejsc postojowych przy ul. 3- go Maja oraz na osiedlu Wesoła w Chocianowie. Zakończona zostanie, także długo wyczekiwana przez mieszkańców, pływalnia „Dolnośląski Delfinek”.

W czasie posiedzenia Rady Miejskiej ustalone zostały także stawki ekwiwalentu dla strażaków OSP za udział w akcjach. Do tej pory stawka ta wynosiła jedyne 14 zł za godzinę akcji i 7 złotych za udział w szkoleniu. Była to jedna z najniższych kwot w powiecie. W przyszłym roku druhowie OSP dostaną 22 zł za udział w akcjach ratowniczych i 11 zł za udział w szkoleniu.

-Nasi strażacy zasługują na godziwy ekwiwalent. Ich praca i zaangażowanie w ochronę zdrowia i życia naszych mieszkańców jest nieoceniona i bardzo doceniam ich starania. Uczestniczą praktycznie w każdej uroczystości gminne. Doceniam ich pracę, dlatego też w przyszłorocznym budżecie planujemy przeznaczyć ponad 250 tysięcy złotych na OSP- mówi Burmistrz. Planowana kwota wydatków przeznaczona ma zostać na ekwiwalent druhów, utrzymanie remiz i sprzętu ratowniczo- gaśniczego.

-W nadchodzącym roku 2018 zamierzamy chcemy dalej inwestować w infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną, drogową oraz realizować plany związane z projektem„Chocianowskie Mieszkania Plus”, czy tez poszerzać współpracę z organizacjami pozarządowymi. Planów jest wiele i konsekwentnie dążymy do ich realizacji- podsumowuje Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.

Poprzedni artykułBudżet ZGZM uchwalony
Następny artykułNaprawiają błędy poprzednika