Nowy aparat RTG

0
1164
Fot. PCUZ

Dawka promieniowania automatycznie dobierana do wagi pacjenta i zdjęcie w ciągu 3 sekund na ekranie komputera lekarza. Tak pracuje nowoczesny aparat cyfrowy do wykonywania zdjęć rentgenowskich uruchomiony w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Aparat wraz z oprogramowaniem oraz dostosowaniem pomieszczeń do jego użytkowania kosztował 850 tys. zł. Nowe urządzenie wykonuje większą liczbę zdjęć w lepszej jakości w porównaniu z działającym do tej pory w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych aparatem RTG.

– Najnowszej generacji aparat spełnia najwyższe medyczne wymagania i nasi pacjenci zyskali dostęp do diagnostyki na bardzo dobrym poziomie. Zintegrowanie urządzenia z oprogramowaniem w gabinetach lekarskich w naszym centrum, pozwala na natychmiastowy wgląd w prześwietlenie i szybką diagnozę – informuje Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Fot. PCUZ

Nowy rentgen ma najwyższe parametry techniczne. Wykonuje zdjęcia przy minimalnej dawce promieniowania automatycznie dobierając ją do wagi pacjenta. – Aparat jest wyposażony w generator wysokiej częstotliwości, nowoczesne oprzyrządowanie medyczne, bezprzewodowe detektory cyfrowe pozwalające na w pełni cyfrową analizę danych czy generowanie baz oraz integrację z lekarskimi stacjami przeglądowymi. Oznacza to, że niemal natychmiast po wykonaniu zdjęcia jest ono dostępne na ekranie komputera lekarza.

Fot. PCUZ

Na życzenie pacjenta może on również otrzymać wynik prześwietlenia na płycie – wyjaśnia Roman Pawecki – lekarz, specjalista radiolog – kierownik pracowni diagnostyki obrazowej.

Miesięcznie w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych wykonywanych jest niemal 2500 zdjęć struktur kostno-stawowo-mięśniowych oraz w ramach diagnostyki stomatologicznej. Oba aparaty umożliwiają diagnostykę różnych struktur jednocześnie, dzięki czemu pacjenci nie przyjmują nadmiernych dawek promieniowania rentgenowskiego. Dzięki nowemu urządzeniu jednorazowa dawka promieniowa będzie niższa od obecnej o około 30 %.

Poprzedni artykułCztery nowe bloki na Polkowicach Dolnych
Następny artykułZostań pilotem