KGHM zabezpiecza przyszłe kadry

0
1234

ZS 1 z Lubina i cztery inne szkoły z Legnicy, Głogowa i Bolesławca znalazły się w grupie placówek, które wpisują się w pilotażowy program „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej. KGHM kluczowy partner w kształceniu zawodowym”.

Nowe klasy w ramach szkół branżowych, niegdyś nazywanych zawodowymi będą kształciły przyszłych pracowników KGHM i firm z grupy kapitałowej Polskiej Miedzi, ale nie tylko. Wykształcenie, jakie zdobędą młodzi ludzie w 42 nowych klasach pozwoli im wpisać się w rynek pracy w przemyśle wydobywczym praktycznie wszędzie, nie tylko w Zagłębiu Miedziowym.

5 lutego w siedzibie KGHM Polska Miedź w Lubinie odbyła się konferencja pod nazwą „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej. KGHM kluczowy partner w kształceniu zawodowym”. Po wystąpieniu prezesa miedziowej spółki, Minister Edukacji Narodowej i kilku przedstawicieli samorządów podpisano listy intencyjne. Podpisy na dokumentach złożyli Radosław Domagalski – Łabędzki i Ryszard Jaśkowski z zarządu KGHM, dyrektorzy szkół, w których będzie realizowany pilotażowy projekt oraz przedstawiciele samorządów, którym szkoły te podlegają.

– Dziękuję pani Minister za podjęcie tematu, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskiemu przemysłowi, firmom takim, jak KGHM, który jest jednym z liderów polskiej gospodarki. Firma ta ma potencjał, by być firmą globalną. To jest wielki przywilej, ale też i szereg obowiązków oraz wyzwań, przed którymi stoi cała organizacja. Musimy jako firma szybciej odpowiadać na realia zmieniającego się otoczenia.  KGHM jest firmą unikalną w skali polskiej gospodarki.Jest firmą, która realizuje działalność w obszarze całego ciągu technologicznego. Począwszy od badań geologicznych, poprzez drążenie tuneli, szybów, chodników, wydobycie, przeróbkę w Zakładach Wzbogacania Rudy, kończąc na procesie pirometalurgicznym. Mamy przecież trzy huty i końcowy etap produkcji, jakim jest przetwarzanie w walcówkę. To wymaga ponadprzeciętnych kompetencji i ponadprzeciętnego zaangażowania kierownictwa KGHM w proces przygotowania pracowników do wszystkich wyzwań, których mamy więcej niż w przeszłości. To wyzwania wynikające z procesu wydobycia rudy. Działamy już na głębokości 1350 metrów. ZG Rudna to najgłębsza kopalnia w Polsce, mamy nowe zjawiska, jak wyższe temperatury, zjawiska związane z klimatyzacją, wentylacją, a to przekłada się na wzrastające koszty. To powoduje, że potrzebujemy stawiać na wiedzę, kompetencje, na wykształcenie i dobre przygotowanie naszych pracowników do tych wszystkich wyzwań , z którymi musimy się mierzyć. Przed KGHM stoi olbrzymie wyzwanie przygotowania nowych kadr, nowych pracowników do wszystkich wyzwań. Musimy dokonać jakościowego skoku w przyszłość, polegającego na tym, że musimy kształcić nasze przyszłe kadry zanim jeszcze ci pracownicy staną się pełnoprawnymi pracownikami KGHM. Stawiamy na bardzo mocną współpracę z partnerami samorządowymi. Chcemy się angażować w projekty, które zmieniają system edukacji i dostosowują kształcenie do realnych potrzeb polskich przedsiębiorstw i firm wielkiego przemysłu takich, jak KGHM. Mówimy o projekcie, który wychodzi dokładnie naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom KGHM – mówił Radosław Domagalski – Łabędzki, szef zarządu KGHM.

W konferencji wzięła udział Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. – Kluczowe słowo, to musimy odnieść sukces. To miara determinacji tego, co ma dziać się i dzieje się już w obszarze szkolnictwa branżowego. Dziękuję panu prezesowi, który w taki sposób odpowiada, czując brzemię odpowiedzialności za przyszłość własnej firmy, odpowiada na nasz wspólny list mój i premiera Morawickiego, do wszystkich spółek skarbu państwa, że z pełną determinacją mają zaangażować się w promowanie szkolnictwa branżowego – mówiła Minister Zalewska.

Poprzedni artykułZostań pilotem
Następny artykuł23-latek wpadł z narkotykami