„Kocham Polskę, Kocham Polkowice”, czyli wspólna akcja Polkowiczan

0
1208
Foto: FB Lepsze Polkowice

W listopadzie bieżącego roku, w całym kraju obchodzona będzie uroczyście  100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Z tej okazji Stowarzyszenie Lepsze Polkowice  wystosowało apel, zachęcający do otwartej debaty mającej na celu wypracowanie wspólnej formuły tych obchodów. Niestety władze miejskie Polkowic wciąż milczą w sprawie ustalenia wspólnego harmonogramu obchodów.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości to okazja do budowania poczucia wspólnoty i więzi oraz przypomnienia sobie o roli w życiu społecznym i politycznym ponadczasowych wartości, które przyświecały  działaniom  wielu Polaków  w walce o Niepodległą.

Przez ostatnie 25 lat władze Polkowic nie zabezpieczyły w przestrzeni miejskiej godnego, ogólnodostępnego  miejsca, które  służyłoby mieszkańcom czy organizacjom społecznym i politycznym do przeprowadzania uroczystości o charakterze patriotycznym – mówi Łukasz Puźniecki, ze stowarzyszenia Lepsze Polkowice. – Zasmucającym jest również fakt, iż w Polkowicach w żaden sposób nie uhonorowano do tej pory ojca czynu niepodległościowego – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Chcielibyśmy to zmienić!- dodaje Puźniecki

Stowarzyszenie Lepsze Polkowice wystosowało apel do ponad 50-ciu przedstawicieli władz miejskich, radnych, przedstawicieli kościołów, placówek edukacyjnych i akademickich, mediów oraz liderów środowisk politycznych i społecznych w Polkowicach, zachęcający do otwartej debaty mającej na celu wypracowanie wspólnej formuły tych obchodów.  Liderzy stowarzyszenia proponują jednocześnie aby powołać wspólny Komitet organizacyjny obchodów. 

Wyzwaniem obecnych czasów jest mówienie o patriotyzmie w taki sposób, aby żadne skrajne grupy nie mogły zawłaszczyć tej szczytnej idei. To wielka odpowiedzialność ciążąca na środowiskach opiniotwórczych naszego miasta – dodaje Łukasz Puźniecki.

Zasmucającym jest również fakt, iż w Polkowicach w żaden sposób nie uhonorowano do tej pory ojca czynu niepodległościowego – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Chcielibyśmy to zmienić!- mówi Puźniecki

Całość apelu znajdziecie tutaj: 

Pobierz: (PDF, 2.41MB)

Poprzedni artykuł100 lat Pani Marii z Chocianowca
Następny artykułRondo w Polkowicach Dolnych
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651