Bezpłatne badania cytologiczne dla Polkowiczanek

0
931
Foto: UG Polkowice

Mieszkanki gminy Polkowice mogą bezpłatnie wykonać cytologię. To profilaktyczne badanie jest jednym z filarów ochrony przed chorobami nowotworowymi u kobiet.

Gmina Polkowice zachęca mieszkanki do dbania o swoje zdrowie i finansuje badania cytologiczne nie limitując do nich dostępu, jak to jest przyjęte w NFZ.

-Pobranie próbki do cytologii trwa kilka minut. Ważne, aby na badanie zgłaszały się panie po 2 dniach od zakończenia ostatniej miesiączki i najpóźniej na 4 dni przed rozpoczęciem kolejnej. Również na 4 dni przed cytologią nie powinno się stosować żadnych leków dopochwowych – przypomina Barbara Bandyk, położna w poradni K w PCUZ – ZOZ S.A.

Negatywny wynik jest informacją o toczącym się w organiźmie stanie zapalnym spowodowanym infekcją czy też nadżerką. Jednak czasami jest to pierwszy sygnał o początkach schorzenia o charakterze nowotworowym, dlatego bezwzględnie należy go skonsultować z lekarzem ginekologiem. 

– Wykonanie cytologii po raz pierwszy jest wskazane w momencie rozpoczęcia współżycia seksualnego. Jeśli kobieta nie jest aktywna płciowo i nie istnieją żadne dodatkowe wskazania medyczne (np. przypadki choroby w rodzinie), nie zwalnia ją to z wykonywania badania profilaktycznego. W przypadku osoby, która nie przeszła jeszcze inicjacji seksualnej, lekarz korzysta z cieńszego wziernika, który wsuwa do pochwy delikatnie przez otwór w błonieO badaniach nie wolno zapominać zwłaszcza w czasie przekwitania i po menopauzie. To właśnie wtedy organizm narażony jest na największe zmiany patologiczne. Wzrasta zwłaszcza ryzyko zachorowań na nowotwory – dodaje położna.

Aby zarejestrować się na bezpłatne badania cytologiczne finansowane z budżetu gminy Polkowice, wystarczy skontaktować się z poradnią K w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Telefon bezpośredni: 76 746 08 37.

Źródło: UG Polkowice

 

Poprzedni artykułNowe rondo w Polkowicach
Następny artykułTriumf koszykarek w Siedlcach
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651