Porozmawiają z dawcą szpiku

0
1198

W Polsce, każdego roku, na białaczkę zachorowuje 10 tysięcy osób. Połowa z tych  osób umiera. Umiera, bo nie znajduje  genetycznego bliźniaka, który dałby choremu nowe życie.  Jak się  oddaje szpik? Czy to boli? Jak długo trwa oddanie szpiku? Na te i inne pytanie związane z przeszczepem szpiku będzie można dowiedzieć się już w najbliższą niedzielę w klubokawiarni Magiel w Polkowicach.

– To kolejne nasze wspólne działanie – mówi Bogusław Godlewski ze Stowarzyszenia Lepsze Polkowice, współorganizator wydarzenia.  W styczniu w ramach WOŚP  zorganizowaliśmy spotkanie z biorcą serca. Tym razem zaprosiliśmy do Polkowic dawcę  szpiku, który opowie nam  jak oddał szpik chorej osobie w Finlandii. 

–To kolejne nasze wspólne działanie. Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na ważne pytanie w tym obszarze- mówi Bogusław Godlewski

Ilość przeszczepów w Polsce z roku na rok rośnie. To efekt edukacji i coraz większej świadomości Polaków. Niemniej jednak prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

Wiedza, a szczególnie świadomość jest bardzo ważna. Nie trzeba od razu się deklarować jako potencjalny dawca, bo to poważna decyzja. Najważniejsze to wiedzieć jak się oddaj szpik i jak to wygląda w rzeczywistości. Stereotypów na ten temat jest bardzo dużo. Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na ważne pytanie w tym obszarze – dodaje Godlewski.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, o godz. 19.00 (15.04) .

Więcej informacji można znaleźć na profilu fb/LepszePolkowice i stronie www.lepszepolkowice.pl

 

 

 

Poprzedni artykułMastersi w formie
Następny artykułPojedź za darmo wspierać CCC Polkowice
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651