Startuje Polkowicki Budżet Obywatelski 2019

5
2249

1 milion 250 tysięcy złotych to kwota przeznaczona na realizację pomysłów mieszkańców w ramach Polkowickiego  Budżetu  Polkowic. Pierwsze konsultacje już ruszyły, a wraz z nim propozycje zmian, a wśród nich m.in. likwidacja stanowiska pełnomocnika ds. partycypacji, który pomagał bezpośrednio mieszkańcom, przy realizacji projektów.

Przyszłoroczny Budżet Obywatelski Polkowic wyniesie 1 mln 250 tysięcy złotych. Mieszkańcy Polkowic mają do dyspozycji w sumie 800 tysięcy złotych, przy czym jeden projekt może wynieść maksymalnie 200 tysięcy złotych. Natomiast do dyspozycji każdego sołectwa trafi 30 tysięcy złotych. Każdy projekt w mieście wymaga jednak poparcia przynajmniej 20 osób. Zasada ta nie obowiązuje na terenach wiejskich. W ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego będzie można zrealizować jedynie projekty inwestycyjne.

Wśród proponowanych zmian w regulaminie PBO na 2019 rok znajduje się m.in. zapis o wieku mieszkańców, którzy mogą głosować na poszczególne projekty. Propozycja polkowickiego ratusza mówi, że osoba zgłaszająca projekt, osoba popierająca projekt oraz osoba uprawniona do wzięcia udziału w głosowaniu nad projektem musi być pełnoletnim mieszkańcem gminy. Mieszkańcom się to jednak nie spodobało i postulowali o obniżenie wieku mieszkańców, którzy mogą głosować od 15- 16 roku życia.  

Łukasz Puźniecki- Stowarzyszenie Lepsze Polkowice

„Władze Polkowic nie mają pomysłu i chęci na włączenie mieszkańców w proces decydowania o tym co dzieje się w gminie. Burmistrz zlikwidował stanowisko pełnomocnika ds. partycypacji, co oznacza, że słuchanie mieszkańców i zapoznawanie się z ich opiniami jest dla nie niego mało ważne- mówi Łukasz Puźniecki ze Stowarzyszenia Lepsze Polkowice. -Czujemy się lekceważeni, a jednorazowe spotkanie w tym temacie uznajemy za zdecydowanie niewystarczające. Co gorsza, Ratusz nie akceptuje zgłaszanych przez mieszkańców pomysłów, które z powodzeniem realizowane są np. w Głogowie, gdzie wspiera się inicjatywy z zakresu projektów społecznych, nieinwestycyjnych- dodaje.

Punkt konsultacyjny będzie działał w Urzędzie Gminy Polkowice od 15 maja do 30 czerwca. Zgłaszanie projektów odbywać się będzie od 1 czerwca do 30 czerwca.

 

 

 

Poprzedni artykułPojedź za darmo wspierać CCC Polkowice
Następny artykułJak ligowiec z ligowcem w Pucharze
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651

5 KOMENTARZE

  1. Jedno spotkanie to za mało? Przy pierwszej edycji tych spotkań było wiele i nikt na nie chodził. Żart jakiś, proszę popatrzeć jak niewielu ludzi było obecnych na tym jednym spotkaniu, a informacji było naprawdę wiele. Likwidacja stanowiska pełnomocnika to dobry pomysł i oszczędność w gminie. Każdy, kto chciał wziąć udział w spotkaniu mógł to zrobić i mógł zgłosić swoje uwagi, część z nich została wzięta pod uwagę. Lepsze Polkowice polityke uprawia, nieładnie. Dyskutujcie merytorycznie, panowie bezinteresowni.

  2. Słuszna uwaga Polkowiczanin! Została wzięta pod uwagę CZĘŚĆ propozycji – tylko że tych mało istotnych. Przedstawiono gotowy regulamin, nie włączono liderów poprzednich projektów do procesu przygotowania zmian. Skomplikowano zapisy o rozliczenia kosztów eksploatacyjnych, nie uwzględnia się projektów społecznych. Ktoś tu nie rozumie tej idei i chętnie by się jej pozbył, a środki finansowe przekazał na kontrolowane przez ratusz rady osiedli.

  3. No widać powalającą frekwencję. 80% to pracownicy urzędu, radni, itp.

  4. Panie Łukasz Puźniecki Pan już pokazał co potrafi a teraz pana projekt stoi okradziony i bez użyteczny. Mozę lepiej dalej siedzieć w domu niż pchać się na stołek by okradać Polkowice!

Comments are closed.