Tysiąc drzew na minutę, czyli polkowickie dzieci sadzą drzewa

1
2154

„1000 drzew w minutę” to akcja Lasów Państwowych, w której wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Akcja przeprowadzona została w chocianowskich lasach pod nadzorem Nadleśnictwa Chocianów. Podobne akcje organizują także gminy powiatu polkowickiego. Niestety, w przypadku samych Polkowic, do czynienia mamy z wycinką drzew, a nie sadzeniem nowych. 

Lasy Państwowe każdego roku sadzą około 500 milionów drzew, co oznacza, że co minutę sadzi się  1000 sadzonek. Do promocyjnej akcji Lasów Państwowych chętnie dołączają się szkoły, samorządy oraz  instytucje pozarządowe. W wiosennej akcji sadzenia udział wzięły także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr1 im. Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. To już kolejny wyjazd uczniów, w ramach którego wyjeżdżają do pobliskich nadleśnictw i zapoznają się z gospodarką leśną.

-Podobają nam się takie wyjazdy. Można porobić coś pożytecznego- mówi jeden z uczniów. –Lepsze to, niż siedzenie w szkole- dodaje drugi.

Zalety wyjazdów wymienia także jedna z opiekunek dzieci- Staramy się pokazywać naszym uczniom bardzo dużo praktycznych rzeczy. Nasze dzieciaki wiosną sadzą las, a jesienią jeżdżą na wykopki. Za każdym razem mają naprawdę wielką frajdę- mówi.

Lesistość w Polsce wynosi obecnie ok. 30 proc., a tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21 proc. Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6. miejscu, natomiast pod względem wielkości zasobów drzewnych (2491 mln m3) na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.

W tym roku leśnicy posadzą ponad  53 tys.drzew. 

Podobne akcje organizowane są także w gminach powiatu polkowickiego. Niestety, w przypadku samych Polkowic, do czynienia mamy z wycinką drzew, niż sadzeniem nowych.  

Poprzedni artykułWypadek przez wyprzedzanie
Następny artykułOddał szpik i uratował życie kobiecie. Dzisiaj opowiada swoją historię
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651

1 KOMENTARZ

  1. Należy promować wśród młodzieży postawy proekologiczne.
    jednakże trzeba pamiętać, że akcja Lasów Państwowych pokazuje jedynie jedną stronę medalu.
    Nikt nie przypomina ile drzew jest wycinanych w ciągu tej “minuty”
    ile drzew zostanie usuniętych w zabiegach gospodarczych zanim w ogolę będą mogły wyrosnąć.

    Chciałbym po prostu aby dzieciaki uczyły się także, co to są lasy gospodarcze i ile % w Lasach Państwowych ich jest, że istnieją inne nowocześniejsze sposoby gospodarki leśnej

Comments are closed.