Chcą wybudować blokowisko mimo protestów mieszkańców. Mamy nagranie Burmistrza!

9
4643

Mieszkańcy Polkowic Dolnych są przerażeni decyzją Burmistrza Gminy, który chce wybudować blokowisko w sąsiedztwie ich domków jednorodzinnych. Twierdzą oni, że inwestycja powstaje niezgodnie z prawem i żądają wyjaśnień ze strony Burmistrza. Ten jednak, ku zdziwieniu mieszkańców, publicznie oznajmia, że z sprawa jest już wyjaśniona i wprowadza zmiany w projekcie budowlanym, którego nikt nie widział.

„Chcą nas skłócić z mieszkańcami”

Mieszkańcy Polkowic Dolnych nabyli działki budowlane od gminy w 2009 roku. Wtedy też gmina przekazała inną działkę pod inwestycje PTBS. O tym, że powstanie tam zabudowa, mieszkańcy wiedzieli od początku. Mowa była jednak o zabudowie niskiej, a nie wielokondygnacyjnym bloku, w odległości około 8 metrów od najbliższego domku jednorodzinnego.

-My nie jesteśmy przeciwni temu, żeby tutaj ktoś zamieszkał. Wprost przeciwnie. Tworzymy małe społeczeństwo, które się wspiera na co dzień. Gdy kupowaliśmy tutaj swoje działki, wiedzieliśmy, że mają powstać w sąsiedztwie domy wielorodzinne z niską intensywnością, 6 do 9 mieszkań. Teraz się okazuje, że będzie to blok, czteropiętrowy, w dodatku odgrodzony murem. Kilka metrów od naszych domów- żali się mieszkaniec.

Kontrowersje wzbudza także docelowa lokalizacja powstającego budynku, w sąsiedztwie linii wysokiego napięcia. Mieszkańcy zastanawiają się, kto jest odpowiedzialny za prawne uchybienia i chcą tę sprawę wyjaśnić.

-Kto wydał zgodę na budowę blokowiska przy liniach wysokiego napięcia? Dlaczego urząd nas lekceważy?  Nikt nam nie chce na to odpowiedzieć, nikt nam nie chce pomóc! Wszyscy umywają ręce i zostawiają nas z tym problemem. Tak nas oszukała polkowicka władza!

Bezsilność mieszkańców

Prawo budowlane mówi, że pozwolenie na budowę ważne jest trzy lata. Budowa inwestycji PTBS ruszyła dopiero w lutym tego roku. W ostatnim czasie, po wielu skargach mieszkańców Polkowic Dolnych i prośbach o wstrzymanie inwestycji do czasu wyjaśnienia sprawy, roboty budowlane nabrały tempa. Dlaczego więc PTBS nie rozpoczął realizacji inwestycji w roku, w którym prawo budowlane na to zezwalało, i dlaczego starostwo powiatowe wydało zgodę na budowę? Mieszkańcy postanowili to sprawdzić.

-Zwróciliśmy się z prośbą do Dolnośląskiego Wojewódzkiego 
Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o przeprowadzenie kontroli dotyczącej działalności Starosty Polkowickiego, w zakresie wydania pozwolenia na budowę inwestycji- mówi Katarzyna Waszkiewicz. -W piśmie zaznaczyliśmy, że według uzyskanych przez nas informacji istnieje podejrzenie, że planowane inwestycje są niezgodne z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego- dodaje.

Podobne pismo, z prośbą o stwierdzenie nieważności decyzji pozwoleń na budowę, skierowane zostało do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Starostwa Powiatowego w Polkowicach mieszkańcy wnieśli o sprawdzenie, czy w przypadku decyzji o pozwoleniu na budowę, inwestor dochował ustawowego terminu rozpoczęcia prac. Wciąż jednak czekają na odpowiedź instytucji.

-Burmistrz spotkał się z nami dwarazy. Chcieliśmy, żeby odpowiedział na nasze pytania, ale nie usłyszeliśmy nic konkretnego. Wprost przeciwnie. Powiedział, że jak mamy 21 milionów, to zrówna budowę z ziemią. Jeśli nie, nie mamy o czym dyskutować- komentuje rozżalony mieszkaniec. –Podobno mają tutaj być domy socjalne. W porządku.  My naprawdę nie mamy nic przeciwko innym mieszkańcom, tak jak próbuje się to wmawiać polkowiczanom. Burmistrz jednak na pytanie, kto ma tutaj mieszkać, odpowiedział, że nam przyprowadzi ciapatych. Czy to jest normalne zachowanie poważnego, włodarza gminy? Naszego reprezentanta?- dziwią się mieszkańcy.

Zmiany w projekcie, którego nikt nie widział

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej, Burmistrz zapytany o sytuację mieszkańców ul. Gruszkowej odpowiedział, że sprawa jest już wyjaśniona, a rozwiązanie sytuacji jest proste. Budynek zostanie przesunięty o kilka metrów i obniżony o jedno piętro.

-Fundamenty już wylewają, a Burmistrz obiecuje zmiany w projekcie? Gdzie dokumentacja i nowy projekt? Gdzie nowa decyzja?- zastanawia się jeden z mieszkańców. –Przy tak poważnych zmianach, to przede wszystkim wstrzymuje się budowę i przygotowuje nową dokumentację. A tutaj budowa nabrała tempa!- dodaje.

Mieszkańcy wciąż czekają na odpowiedź ze strony instytucji urzędowych i liczą na to, że ktoś pomoże im wyjaśnić, dlaczego gmina pozwala na budowę wielokondygnacyjnego bloku w bardzo bliskim sąsiedztwie zabudowania jednorodzinnego. Liczą również na to, że Burmistrz odpowie im na pytanie, dlaczego ich oszukał.

Poprosiliśmy Burmistrza Gminy Polkowice, Wiesława Wabika o komentarz w tej sprawie. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Mieszkańcy protestują dalej i zamierzają walczyć o swoje. W tym samym czasie Burmistrz Gminy oficjalnie oznajmia, że problem został rozwiązany. Czy aby na pewno?

 

 

 

Poprzedni artykułCCC w srebrze i marzą o złocie…
Następny artykułPolkowiczanie pożegnali się z Pucharem Polski
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651

9 KOMENTARZE

 1. Dziewczyno, weź się ogarnij. Obejrzyj Fakty TVP Wrocław i ucz się rzetelnej roboty dziennikarskiej. Służba PO do niczego dobrego Cie nie zaprowadzi.

  • A służba PiS-owi tym bardziej !!! Pani Klaudio a TV PiS nie oglądaj bo to DNO tak jak twoje artykuły.

 2. Chamstwo paru ludzi, którzy nie chcą mieć za sąsiadów ludzi z bloków – najpełniej oddaje nazwę LEPSZE POLKOWICE. Oni juz czują się LEPSI. Tylko od kogo??? To ja wole juz należeć do tych gorszych Polkowic. Ciekawe gdzie wcześniej mieszkali Państwo, którym nie podobają się mieszkańcy bloków? W pałacu???

 3. Polkowiczanin a gdzie Ty jeździsz na miesięcznice? Gratuluję poglądów politycznych.

 4. Kogo tam z PO na zdjęciach widać? Ja tam widzę mieszkańców Polkowic. Na dodatek oszukanych i obrażanych.

  A w komentarzach bluzki na…
  Już raz winny był kelner – jak nagrał u sowy kupczenie ludźmi. Teraz winna dziennikarka, bo napisała o możliwym naruszeniu prawa.

  Jak to dla Was za trudne to wyjaśnię: po wyborze władz wszyscy mieszkańcy i obywateli winni władzę kontrolować i rozliczać. Wstyd Wam.

 5. Ale Klaudia zarabia nie tylko na tym portalu byłego członka PO ale jeszcze służy komuniście z DPL. Brawo Polska
  Brawo, i do koryta.

  • Właśnie prawie wszystkie artykułu pani Klaudii służą nagonce polityczne na PdMP.

Comments are closed.