Rusza rozbudowa Żelaznego Mostu

1
2713
Fot. arch. ZH/KGHM

Jest już umowa na rozbudowę Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most o Kwaterę Południową. Rozbudowę zrealizuje Budimex. Kontrakt wart jest ponad pół miliarda złotych! I etap rozbudowy zakończy się w 2021 roku.

Umowa dotycząca I etapu rozbudowy Kwatery Południowej OUOW Żelazny most została podpisana podczas specjalnej konferencji przez dyrekcję Zakładu Hydrotechnicznego, zarząd KGHM Polska Miedź oraz prezesa firmy Budimex S.A.

Rafał Pawełczak, prezes KGHM

– Ten projekt i ta umowa, którą dziś podpisujemy z Budimex-em pozwoli firmie na funkcjonowanie firmie minimum do roku 2037 oraz na eksploatację i zabezpieczenie składowania odpadów poflotacyjnych w tym samym miejscu. Przejęliśmy w 2017 roku nie mając żadnych uzgodnień, decyzji środowiskowych, prawnych i budowlanych. Udało się w przeciągu roku doprowadzić do uzyskania wszelkich pozwoleń koniecznych do rozpoczęcia postępowania przetargowego na wyłonienie generalnego wykonawcy – mówił przed podpisaniem umowy Rafał Pawełczak, prezes zarządu i wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź S.A.

Warto wspomnieć, że zbiornik Żelazny Most jest kluczowym elementem procesu technologicznego. Od 1978 roku składowane są w nim odpady poflotacyjne powstające we wszystkich oddziałach ZWR KGHM Polska Miedź.

Pierwszy etap rozbudowy to roboty przygotowawcze oraz budowa zapór otaczających Kwaterę Południową. Docelowa jej objętość wyniesie około 170 mln m3, długość zapór zewnętrznych około 6400 m, a wysokość maksymalnie 60 m, natomiast szerokość plaż minimum 200 m.

Koniec I etapu prac nastąpi w 2021 roku. Koszt tej części inwestycji to 578 mln zł.

Fot. arch. ZH/KGHM
Poprzedni artykułW święta majowe mieszkańcy zostali sami
Następny artykułCiekawostki. Czołg zniknął ze Ścinawy

1 KOMENTARZ

Comments are closed.