Rady osiedla czeka gruntowna reforma?

9
2844

Temat kwietniowych wyborów do polkowickich rad osiedli budził ogromne kontrowersje. Wyborcze emocje opadły i dziś pojawiają się pierwsze merytoryczne propozycje co do dalszego funkcjonowania  rad. 

Przypomnijmy, na terenie gminy Polkowice utworzonych zostało 10 jednostek pomocniczych, jakimi są rady osiedla. Każda z nich posiada swojego przewodniczącego oraz zarząd. Do głównych zadań rad należą m.in. działania na rzecz organizacji wydarzeń kulturalnych, z zakresu opieki zdrowotnej, sportu lub wypoczynku.

Robert Drobina

– Pierwsze rady osiedli powstały cztery lata temu. Zatem to dobry czas na analizę czy możemy poprawić coś w ich działaniu – mówi Robert Drobina, członek Rady Osiedla Polkowice Dolne. – Chciałbym rozpocząć szeroką dyskusję na temat pakietu rozwiązań jakie przygotowałem wraz ze stowarzyszeniem Lepsze Polkowice.

W przedstawionej propozycji mowa jest głównie o zmianie systemu głosowania oraz rozszerzeniu kompetencji rad osiedli.

-Dotychczasowy „blokowy” system wyborów  działa na zasadzie zwycięzca bierze wszystko. To złe rozwiązanie, bo eliminuję część chętnych kandydatów do pracy w radzie osiedla. Warto rozważyć wprowadzenie zasady, gdzie każdy mieszkaniec ma jeden głos, tak jak ma to miejsce przy innych wyborach – mówi Robert Drobina. – Chcielibyśmy również, aby rady osiedla mogły opiniować zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. To bardzo ważne zwłaszcza dla nas, mieszkańców osiedla na którym kwestia lokalizacji nowych inwestycji wywołuje wciąż nowe konflikty. Wreszcie warto rozważyć, aby rady osiedla nie zajmowały się wyłącznie organizowaniem przysłowiowych „wycieczek”,  ale miały środki na działania inwestycyjne czyli np. remont chodnika lub ustawienie stojaka na rowery.

Zakres proponowanych zmian jest zasadniczy i może budzić kontrowersje. Jedno jest pewne, dyskusja nad funkcjonowaniem rad osiedli wydaje sie potwierdzać przekonanie, iż dotychczasowy model ich funkcjonowania wymaga korekty.

 

Poprzedni artykułNowe otwarcie w polkowickim Kukiz’15
Następny artykułAbsolutorium dla Jabłońskiego
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651

9 KOMENTARZE

 1. Oczywiście, że wymaga zmiany. PdMP stworzyło parodię rady osiedla. Jak to możliwe, że to rada nie opiniuje wszystkich zmian na osiedlu. Wycinają park na 11-go lutego, chcą budować parking przed szkołą sp1 kosztem drzew- rada nic nie wie, budują bloki na Gruszkowej, jest konflikt – rada milczy. Wszystko, co dzieje się na osiedlach powinno być uzgodnione z radą i za jej zgodą. Po co ta rada teraz? Na wycieczki jezdzić? To dom kultury może organizować, a nie takimi pierdołami 15 społeczników obciążać.

  • To nie są społecznicy. Dostają mizerne bo mizerne ale zawsze to diety. Najłatwiej jest kupić ludzi dając im nienależne im pieniądze i władza nasza o tym wie. Dali im namiastkę “władzy”, dali im jakieś grosze, ale są wierni. Zasłyszane gdzieś tam, że pani Agnieszka Gruszczyńska im się postawiła i dlatego zakończyli z nią współpracę przed upływem kadencji. To tylko taka plotka, ale może i w tej plotce ziarenko siedzi.

   • Wszystko możliwe z Panią Gruszczyńską, bo nowa przewodnicząca Rady osiedla Sienkiewicza Pani Barbara Murawska to wierny wyznawca naszej władzy.

    Dba o ich interesy, ulotki i deklaracje członkowskie roznosi i w ogóle zabiega o poparcie w tego rocznych wyborach samorządowych.

    • Spaliłabym się ze wstydu gdybym miała chodzić po domach i namawiać na pdmp.

 2. 1. “Chciałbym rozpocząć szeroką dyskusję na temat pakietu rozwiązań jakie przygotowałem wraz ze stowarzyszeniem Lepsze Polkowice.” bardzie prawdziwa nazwa to OKRADNIEMY POLKOWICE
  2. “Wreszcie warto rozważyć, aby rady osiedla nie zajmowały się wyłącznie organizowaniem przysłowiowych „wycieczek”” chyba wasza rada robi tylko wycieczki (może tylko do tego się nadajecie).

  • Panie / Pani Polak.
   Proszę podać w jaki sposób członkowie stowarzyszenia Lepsze Polkowice mają okraść Polkowice? Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic nie nazywa się Porozumienie dla Okradania Polkowic – czemu takiej sugestii Pan nie poda? Jeśli istnieje podejrzenie o to, że Lepsze Polkowice okradają Polkowice, proszę poinformować o tym odpowiednie organy i jak już zapadnie wiążący wyrok sądu powszechnego można będzie powiedzieć, że Lepsze Polkowice okradły Polkowice lub proszę wskazać konkretne działania, które mogą wskazywać na działanie niezgodne z prawem jeśli nie chce Pan zgłaszać odpowiednim władzom swoich obaw o majątek gminy. Co do rad osiedli – to proszę przeczytać jaki mają statut i co mogą robić i organizować rady osiedli. Panu Łukaszowi Puźnieckiemu zapewne nie chodzi o to żeby rada osiedla wyręczała radę gminy z jej pracy. Stowarzyszenie Lepsze Polkowice chce, aby rady osiedli miały wpływ na wygląd i infrastrukturę osiedli. Jeśli już te rady są, to niech przysparzają mieszkańcom powodów do zadowolenia. Wszystkim mieszkańcom, a nie wąskiej grupie, mieszczącej się w 1 autokarze.
   I tak na sam koniec, Lepsze Polkowice nie posiadają swojej rady osiedla – któregokolwiek osiedla.

 3. Nie wiem skąd Polaku (wątpię czy zasługujesz na podpisywanie się w ten sposób), wiesz, że stowarzyszenie Lepsze Polkowice okradnie kogokolwiek. Czy członkowie tego stowarzyszenia to złodzieje z prawomocnymi wyrokami sądu? A może w chwili obecnej kogoś okradają? Jesli masz taka wiedze to poinformuj odpowiednie służby. Zatajenie takiej informacji to przestępstwo. A jeśli nie znasz tych ludzi, nie przyjaźnisz się z nimi, nie sa członkami Twojej rodziny to zamilcz i nie obrażaj jak nie potrafisz skrytykować w inteligentny sposób.

Comments are closed.