O co chodzi z dopłatą do zakupu leków w Polkowicach?

7
2213
Foto: pixabay

Polkowiccy rajcy głosowali jednomyślnie za dofinansowaniem do zakupów leków. Program będzie obowiązywał w latach 2018- 2022.

 Komu będzie przyznana pomoc, jeszcze nie wiadomo.

Aby uzyskać wsparcie zostanie przeprowadzona procedura weryfikacyjna z wywiadem środowiskowym włącznie. Będą też żądane dokumenty o dochodach oraz chorobie– informuje Stanisława Bocian, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Polkowicach.

Dofinansowanie przyznane będzie wtedy, kiedy wykupione leki będą związane z chorobą, na którą cierpi pacjent. Wsparcie udzielone zostanie w formie zasiłku celowego. Wnioski będą weryfikowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej i to właśnie tam, podjęta zostanie decyzja o przyznaniu pomocy.

Łukasz Puźniecki- lider Stowarzyszenia Lepsze Polkowice

Mieszkamy w obszarze przemysłowym, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Pieniądze, które wpływają do kasy gminnej z tytuły wydobycia miedzi powinny w części rekompensować mieszkańcom zagrożenia jakie pojawiają się z tytułu funkcjonującego górnictwa.  Szkoda jednak, że władza przypomina sobie o mieszkańcach dopiero na kilka miesięcy przed wyborami. Dodatkowo oczekiwałbym, aby każdą propozycję tak dużych wydatków równoważyć propozycją znajdowania oszczędności w budżecie, zwłaszcza cięć w rozpasanych, kilkumilionowych wydatkach na promocję i reklamę– komentuje Łukasz Puźniecki ze Stowarzyszenia Lepsze Polkowice.

Z dofinansowania w ramach programu mogą skorzystać osoby o dochodzie do 1902 złotych. To maksymalnie o 300% więcej niż kwota określona w ustawie. Dotyczy zarówno osób samotnych, małżeństw oraz rodzin z dziećmi.

Tak znaczny wzrost poziomu dochodów uprawniający do korzystania z tej pomocy może spowodować, że ilość beneficjentów będzie znaczna i program się szybko wyczerpie. Niewątpliwie problem jest, każdy pewnie zna osoby, które mają problemy z zakupem lekarstw i należałoby tym ludziom pomóc. Ale aż 3-krotne zwiększenie kryterium dochodowego to moim zdaniem przesada. Pachnie mi to kiełbasą wyborczą, ale zagłosowałem za programem. Nie chcę wyjść na tego, kto odbiera chorym prawa do leków!– komentuje radny Wojciech Marciniak na swoim profilu FB.

Uchwała wejdzie w życie w ciągu miesiąca od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

Poprzedni artykułRowerowe Polkowice, czyli sposób na wakacyjny czas w mieście
Następny artykułWielki sukces chocianowskiego chóru Soli Deo
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651

7 KOMENTARZE

 1. Panie Łukaszu, boli pana, że chca pomóc w zakupie leków ludziom starszym? Tez pan kiedys będzie starszy.

  • Panie Polkowiczanin. Po pierwsze jeśli chcesz Pan kogoś pouczać, to przedstaw się z imienia i nazwiska, bo Polkowiczanin to równie dobrze może być moja krowa. Jest jedno wyjście dla którego się ukrywasz – wstydzisz się przyznać, że pracujesz dla “władzy” i dlatego piszesz takie komentarze.
   Po drugie – tu nie chodzi o to że Pan Łukasz jest przeciwko pomocy, a wręcz przeciwnie – Pan Łukasz jest pewnie za. Tu chodzi o to, że pieniadze w takich potężnych kwotach mają być rozdawane tylko po to, aby kupić sobie za nasze pieniądze głosy ludzi starszych podczas wyborów. Pieniądze w budżecie się nie mnożą. Nie są też nieskończone, a kredyty jakie będą do spłaty po sfinansowaniu z nich w ukryty właśnie pod takimi płaszczykami sposób będziemy spłacać wszyscy, bo wszyscy dodajemy swoje podatki do kasy gminy. Jak powiedziała kiedyś Margaret Thatcher – “Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy”. Tak samo jest w przypadku naszej lokalnej władzy – oni nie mają jako samorządowcy swoich pieiędzy – oni mają nasze pieniądze, a rządzą się nimi jak by to były tylko ich pieiądze. Nie pytają mieszkańców o zdanie tylko podają informację, że były konsultacje społeczne i dołączają zdjęcie na którym tyłem siedzą poodwracani ich poplecznicy udający zainteresowanych mieszkańców. Niesamowite jest to w jaki ordynarny i bezczelny sposób rujnują nasze miasto udając, że wszystko jest ok i bezczelnie na każdym zdjęciu uśmiechają się lub śmieją z mieszkańców myśląc zapenwe w duchu – gadajcie, gadajcie, a my i tak swoje, a po nas choćby potop.
   PS podpisałem się z imienia i nazwiska, żeby może i ciebie Polkowiczaninie zachęcić do komentowania pod swoim imieniem, a nie chowaniem się pod przykrywką nicka.

  • oczywiście, że trzeba pomagać osobom straszymy i nie posiadających wystarczających środków na zakup leków ale problemem tutaj nie jest dobra chęć radnych a cel tego działania.

   podwyższenie limitu zarobków do tak wysokiego poziomu powoduje, że z programu mogą skorzystać także osoby które do biednych nie należą a to już widać celowe działanie w roku wyborczym

   skoro w poprzednich latach udało się zaoszczędzić 17 milionów to dlaczego wtedy nie zrobiono takiego programu, a dopiero w roku wyborczym gdzie w budżecie będziemy mieli 100 milionów długu?

   ewidentna kiełbasa wyborcza i żadne zaklinanie rzeczywistości tekstami, że biednym trzeba pomagać tego nie zmieni

  • Polkowickie pdmp tak się upodobniło w rozdawnictwie do władz PiS jak nigdy. Dlaczego? Bo ludziom się to podoba. Dają 500 +, to super – biorę. Dają leki za darmo – biorę. Nikt tego głośno nie powie, ale może pora te plotki rozwiać, że pdmp to sojusznik PiSu. Taki kwiatek – głosujesz na pis, wygrywa pdmp. Zobaczcie na cały przekaz pdmp – logo zmienione w kształcie krzyża, aktywność kościelna niektórych radnych, hasło pdmp to cytat JPII. Szkoła katolicka w rynku – mimo, iż po reformie wychodzi, że podstawówek nawet za dużo. Więcej chyba nie trzeba wymieniać.

 2. Kiełbasa wyborcza i tyle!! Budżet gminy to nie gumka w majtkach, żeby go ciągle rozciągać. Pokażcie rządzący skąd na te pomysły mieć kasę! może z tych ćwiermilionowych nagród, które sobie przyznaliście??!!

 3. Władze PiS podjęły decyzję, że pracownicy spółek skarbu państwa nie będą mogli kandydować w wyborach samorządowych z ich list. Pora na PdMP. Proszę Pana Przewodniczącego Emiliana Stańczyszyna o deklaracje, że dyrektorzy, ich zastępcy, członkowie zarządu spółek komunalnych oraz jednostek organizacyjnych nie będą kandydować w wyborach. Albo zajmujesz się pracą na wysokim stanowisku, albo jesteś radnym. Wybieraj. Dotyczy to też Pana przewodniczącego. Albo Związek Gmin, albo Przewodniczący Rady.

 4. Brawo Łukasz. Nareszcie jest w skromnej polkowickiej opozycji siła. Nazywasz rzeczy po imieniu i mam nadzieję, że twoja wiara, że można wreszcie w tym mieście coś zmienić, eksploduje w mieszkańcach Polkowic w dniu wyborów. Masz po prostu mój głos. Należy ci się.

Comments are closed.