Ekstremalne temperatury w Polkowicach

0
1882

Słupek rtęci sięgający 45°C na placu zabaw i 46°C na parkingu przy supermarkecie! To wynik miejskiego eksperymentu, który przeprowadziło stowarzyszenie Lepsze Polkowice.

Wojciech Żbikowski – specjalista stowarzyszenia ds. ochrony środowiska i zieleni
w mieście, dokonał między godziną 13.00 a 14.00 pomiaru temperatur w czterech miejscach na terenie Polkowic. Rezultaty były jednoznaczne. Temperatura na parking przy supermarkecie sięgnęła 46°C. Niemal podobny odczyt wskazał termometr umiejscowiony na plac zabaw przy ul. Skrzetuskiego – 45°C. Z kolei w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku w Polkowicach (przy amfiteatrze miejskim)  odczyt wykazał 43°C. Najniższa wartość – 33°C odnotowana została w parku na terenie osiedla Polkowice Dolne.

Wnioski są jednoznaczne! Zieleń schładza miasta, przynosi ulgę ich mieszkańcom, co ma szczególne znaczenie dla tych, którzy nie mogą skryć się przed upałem we własnym ogrodzie lub domu. Dlatego potrzebna jest odpowiedzialna polityka władz miejskich w zakresie ochrony istniejących obszarów zielonych i ich zwiększania w mieście – mówi Wojciech Żbikowski – Każde drzewo ma znaczenie!

Stowarzyszanie Lepsze Polkowice jest ruchem miejskim, który protestował ostatnio przeciwko zmniejszeniu zieleni na osiedlu Sienkiewicza w Polkowicach, jaka miała miejsce przy okazji prowadzonych tam inwestycji. W ankietach, które przeprowadziło stowarzyszenie ponad 350 osób opowiedziało się przeciwko prowadzeniu inwestycji kosztem zieleni
w mieście.

Poprzedni artykuł27-latek poszukiwany listem gończym
Następny artykułLepiej późno niż wcale
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651