Czy polkowickiej szkole „trójce” grozi likwidacja?

9
5149

Końcówka wakacji to czas coraz większego stresu dla dzieci, które lada moment muszą wrócić do swoich szkolnych obowiązków. Tymczasem nie mniej powodów do zmartwień mają rodzice i nauczyciele, którzy nie maja pewności czy nie będą świadkami zakończenia po 44 latach nauczania w budynku  Szkoły Podstawowej nr 3.

Mija rok od wprowadzenia w życie tzw. polkowickiego modelu oświaty. To projekt polkowickiego samorządu, który był odpowiedzią na reformę edukacji jaką we wrześniu 2017 roku wprowadził rząd. Sprawne wdrożenie nowego systemu w gminie Polkowice zapewnić miał specjalny zespół działający od września 2016 roku. W jego skład weszli radni, dyrektorzy szkół podstawowych, dyrektorzy wygaszanych gimnazjów, dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej, wiceburmistrz ds. społecznych, starosta oraz dyrektor wydziału oświaty Urzędu Gmin.

W Polkowicach zachowamy i utrzymamy wszystkie budynki szkolne – zapowiadała w 2017 roku Mariola Kośmider przewodnicząca zespołu Najważniejsze zmiany dotyczą wygaszanych gimnazjów. Proponujemy model, który zapewni bardzo dobry komfort nauki uczniom i bezpieczeństwo oraz stabilizację zawodową nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

Po roku funkcjonowania „polkowickiego  modelu oświaty” wśród rodziców i nauczycieli narasta fala obaw. Rodzice dowiadują się o różnych koncepcjach przeznaczenia budynku po podstawówce przy ul. kard. B. Kominka, brak jednak oficjalnych komunikatów czy konsultacji ze strony władz miejskich. Nauczyciele obawiają się o swoją przyszłości i miejsca pracy. Narasta dezinformacja i rozżalenie.

Nasza gmina to nie prywatna firma. Nie można tak kluczowych decyzji podejmować w wąskim gronie, w zaciszu gabinetów. Nauczyciele i rodzice uczniów mają pełne prawo znać szczegóły planu dotyczącego przyszłości tej podstawówki – mówi Łukasz Puźniecki ze stowarzyszenia Lepsze Polkowice – Mówimy tu przecież o szkole, która ma świetną kadrę nauczycielską i wykształciła pokolenia polkowiczan. Ta szkoła to jeden z symboli naszego miasta!

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Arkadego Fiedlera przy ul. kard B. Kominka w Polkowicach otwarta została 1 września 1974 roku. W pierwszym roku uczyło się w niej blisko 500 uczniów, a grono pedagogiczne liczyło 19 osób. W wyniku zmian w sieci szkół jaką przyjęli w lutym 2017 roku polkowiccy radni Gimnazjum nr 1 zostało włączone w struktury SP3 i dziś szkoła ta mieści się w dwóch budynkach: przy ul. kard. B. Kominka oraz przy ul. Ociosowej.

Podczas naszych  społecznych konsultacji „Porozmawiajmy o Polkowicach” otrzymaliśmy od mieszkańców  Polkowic wiele pytań w kwestii przyszłości szkoły. Chaos informacyjny, dezinformacja to najczęstsze  słowa które słyszeliśmy od rodziców i nauczycieli. Dlatego w imieniu mieszkańców wystosowaliśmy do burmistrza Polkowic pismo w tej sprawie i oczekujemy pilnej odpowiedzidodaje Bogusław Godlewski prezes stowarzyszenia Lepsze Polkowice.

Poprzedni artykułJest KWW Lepszych Polkowic
Następny artykułSiła polkowickich kijkarzy
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651

9 KOMENTARZE

  1. Chodziłam do tej szkoły i niedługo miał iść tam mój syn. Znów jakieś polkowickie kombinacje 🙁

  2. Rodzice nie pozwólmy zlikwidować tej szkoły!!! Tego już za dużo!!!! Co wyprawia obecna władza a gdzie jest Dyrektor Szkoły nr 3 ????

  3. Brawo Pani Mariolu,zawsze dotrzymuje Pani słowa ? A co z dziećmi dojeżdżającymi gdzie będą wysiadać czy gmina zapewni im bezpieczny dojście do szkoły szczególnie w zimie.Jedyna szkoła z basenem.RODZICE MAJĄ GŁOS I W NAS JEST MOC!!!

  4. Rodzice nie pozwólmy zlikwidować tej szkoły!!!!Co robi z nami obecna władza??? ROBI CO CHCE !!!! Gdzie jest Dyrektor tej szkoły!!!! Tradycja, pokolenia, nasze DZIECI…

  5. I co będą burzyć? Osiedle tam postawią? Czy inaczej wykorzystają budynek? Może na szpital, albo dom spokojnej starości? Ale przeciez mowia, ze miasto sie rozwija, coraz wiecej ma nas mieszkac, wiec chyba szkola bedzie potrzebna? Ktos tu mysli?

  6. Prawdopodobnie w budynku przy ul.Kominka będą oddziały 1-4 a na Ociosowej klasy 5-8. Wydaje mi sie ze to dobre zagospodarowanie dwóch szkół.

  7. Ten wątek poruszany był już w zeszłym roku. Poszło pismo od rodziców w sprawie szkoły. Dostaliamy odpowiedź, że nie dojdzie do zamknięcia szkoły. Po co znowu robić szum i aferę? Przed wyborami?

  8. Dam sobie obciąć obie ręce, że o tej sprawie pisała “Gazeta Polkowicka”, może rok temu, może trochu wcześniej i była mowa o tym, że SP3 zostanie przeniesiona do budynku gimnazjum przy Ociosowej, i że w budynku po SP3 będzie m.in. jakieś centrum rehabilitacyjne bo tam jest basen.

Comments are closed.