Pamiętajmy o bezpieczny powrocie z wakacji

0
673

Okres wakacji i wypoczynku dobiega pomału końca. Niedługo pierwszy dzwonek zabrzmi w szkołach, rozpoczynając nowy rok szkolny. Zanim to jednak nastąpi wielu mieszkańców naszego powiatu będzie powracać z letniego wypoczynku.  Jak zadbać o nasze bezpieczeństwo na drodze?

Dobiega co prawda koniec wakacji, ale rozpoczyna się wzmożony ruch na drogach. Trwają powroty z wakacji i urlopów, a wiąże się to nieodzownie z korkami na drogach i uciążliwymi, wielogodzinnymi podróżami.

Jak sobie radzić w trakcie wielu godzin podróży?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby kierowca przed trasą był wypoczęty. Przed podróżą kierowca nie powinien spożywać alkoholu ani zażywać środków odurzających– radzi Jan Pociecha, który był związany z policją przez ponad 26 lat-Trasa zawsze musi być zaplanowana a w niej uwzględnione przerwy i odpoczynek kierowcy. Zbyt długie prowadzenie samochodu powoduje zmęczenie i zmniejszenie koncentracji a co za tym idzie czas reakcji na sytuacje na drodze wydłuża się.

Jak się okazuje, równie ważny jest sam bagaż. -Pamiętajmy o tym, aby w przedziale kabinowym tam gdzie znajdują się ludzie nie było przedmiotów pozostawionych luzem. W przypadku gwałtownego hamowania lub dachowania takie przedmioty zwiększają swój ciężar kilkadziesiąt razy, stwarzając dla podróżujących realne zagrożenie życia lub zdrowia– dodaje Pociecha.

Pamiętajmy też, że na drodze nigdy nie jesteśmy sami. Wzajemna uprzejmość i ostrożność pozwoli wszystkim dotrzeć do celu.

 

 

Poprzedni artykułKolejna wygrana rezerw
Następny artykuł[CZYTELNICY PROSZĄ O POMOC] Samochód uszkodził się sam?