Bezpieczna praca to priorytet

0
1189

Coroczny Tydzień Bezpieczeństwa w ZG Rudna ma poszerzyć wiedzę o bezpieczeństwie pracy i podnieść świadomość zagrożeń występujących pod ziemią.

Bezpieczeństwo w kopalni Rudna było i jest priorytetem, więc głównym zadaniem działu BHP było dotarcie z 6. edycją tego wydarzenia do jak największej liczby pracowników. I po raz kolejny to się udało. – To jedno z działań w ramach realizowanego od sześciu lat projektu „Stop wypadkom”. Projekt skoncentrowany jest głównie na obszarze świadomościowym – mówi Dariusz Stojke, główny inżynier HP ZG Rudna.

Na stoiskach Tygodnia Bezpieczeństwa eksperci firm zewnętrznych omawiali zalety środków ochrony indywidualnej dostępnych na co dzień w kopalni Rudna. – Stoiska wystawców pozwalają w jednym miejscu zapoznać się ofertą, porozmawiać i dobrać produkty do potrzeb, a potem przekazać nasze propozycje działowi BHP. Mnie zainteresowało lżejsze obuwie ochronne, które w moim oddziale świetnie by się sprawdziło, bo panują tam wysokie temperatury – mówi Paweł Czupryński, sztygar zmianowy oddziału szybowego M–6.

Również Piotr Witwicki, ślusarz–mechanik maszyn i urządzeń górniczych oddziału C–1, zapoznał się z ofertą wystawców: – Szczególnie zainteresowały mnie okulary ochronne oraz buty. Podobał mi się pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez ratowników. Uważam, że takich szkoleń powinno być więcej, czułbym się pewniej gdyby przyszło mi kogoś ratować. Zainteresowaniem cieszyły się prelekcje dotyczące bezpieczeństwa, prowadzone przez specjalistów z zakresu medycyny pracy oraz przedstawicieli firm dostarczających do kopalni środki ochrony indywidualnej. Wśród tematów znalazły się m.in. zagrożenia związane z pracą w górnictwie, charakterystyka chorób zawodowych, profilaktyka, ale również uciążliwości związane z pracą biurową.

Jedną z prelekcji poprowadził dr n. med. Leszek Gruszczyński: – Moje prelekcje dotyczyły chorób zawodowych oraz zagrożeń w ruchu kopalni. Szczególnie temat zagrożeń zainteresował moich słuchaczy, którzy zadawali sporo trudnych pytań.

Dobre wydarzenie staje się jeszcze lepsze, gdy pojawiają się w nim nagrody. Przyznawano je za wiedzę i znajomość zagadnień z zakresu BHP i górnictwa oraz za zaangażowanie w zdobywaniu wiedzy o środkach ochrony indywidualnej. Rywalizacja była zacięta, bo nagrodą były voucher turystyczny o wartości 2000 zł, zaproszenia na karczmę lub comber oddziałowy. Zgodnie z regulaminem konkursu nagrody zostaną rozlosowane w ciągu dwóch tygodni. – Tydzień Bezpieczeństwa jest ważną inicjatywą. Jest doskonałą okazją do poruszania zagadnień związanych z bezpieczną pracą i to nie tylko na dole kopalni – mówi Jan Zubowski, dyrektor ds. pracowniczych ZG Rudna. – Wszystkim tym działaniom przyświeca jednak jeden cel – podniesienie świadomości pracowników dotyczącej bezpiecznej pracy, która jest dla nas priorytetem.

– Z każdym rokiem nabierany nowych doświadczeń i już w trakcie trwania bieżącego tygodnia myślimy, jakie rozwiązania wprowadzić w przyszłym roku. Mamy już kilka pomysłów. Pomysły czerpiemy też z rozmów z pracownikami. To ich sugestie i propozycje w połączeniu z naszymi obserwacjami pojawią się w przyszłym roku w postaci ciekawych rozwiązań. Każde tego typu wydarzenie stanowi kolejny krok w rozwoju kultury bezpieczeństwa w Zakładach Górniczych Rudna – mówi Dariusz Stojke.

Poprzedni artykułCCC nie do zatrzymania…
Następny artykułBędzie druga tura Puźniecki- Wabik