Czy to koniec Gazety Polkowickiej?

0
1575
foto: pixabay

Do Sejmu trafił projekt ustawy mającej na celu ograniczenie wydawania prasy przez jednostki samorządu terytorialnego. Czy samorządy będą mogły wydawać swoje gazety?

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, że ma ona “zakończyć praktyki wydawania przez jednostki samorządu terytorialnego tytułów prasowych, które pod pozorami biuletynów informacyjnych w istocie stanowią narzędzie propagandy dla lokalnych władz. (…) Samorządy wydają swoje gazety w oderwaniu od rynkowych realiów, za publiczne pieniądze, wykorzystując do redagowania podległy im aparat urzędniczy. Treść lokalnych gazet ma jednostronny, polityczny charakter i przedstawia w samych superlatywach miejscowych włodarzy. Niewygodne dla miejscowego wójta czy starosty po prostu nie są publikowane”.

Parlamentarzyści KP KUKIZ 15 uważają, że “uzurpowanie przez propagandowe biuletyny samorządowe roli gazet wiąże się niejednokrotnie z utrudnieniem dostępu do informacji dziennikarzom prasy prywatnej, co jest podważaniem fundamentalnej zasady wolności słowa i prawa dostępu obywateli do informacji publicznej”. 

Projekt KUKIZ 15 nawiązuje do wystąpień Rzecznika Praw Obywatelskich. W jego opinii zachodzi duże prawdopodobieństwo, że nie będą realizowane podstawowe standardy stanowiące o prawie obywateli do rzetelnego informowania mieszkańców. Uważa on również, że JST wydają swoje czasopisma w oderwaniu od zasad rynkowych.

prawodlasamorzadu.pl

Poprzedni artykułPosprzątali swoje banery i oddali do schroniska
Następny artykułSąd oddalił pozew w trybie wyborczym przeciw Łukaszowi Puźnieckiemu. PdMP w żałobie?
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651