Akademia barbórkowa PeBeKa

0
1327

W piątek 16 listopada w CK Muza w Lubinie miała miejsce pierwsza w tym roku Akademia Barbórkowa. Firma PeBeKa wyróżniła i odznaczyła w sumie 107 osób. Były medale państwowe, za długoletnią służbę, stopnie inżynierskie, a także najważniejsze w górniczym zawodzie wyróżnienia – szpady górnicze.

Akademia Barbórkowa PeBeKa rokrocznie inauguruje szereg uroczystości górniczych związanych z Barbórką. 16 listopada w sali CK Muza w Lubinie 47 pracowników przyjęło odznaczenia, rozdano 22 medale, nadano 8 stopni górniczych, a 14 osób za 25 lat wzorowej pracy górniczej Honorową Szpadę Górniczą.

– Po 25 latach pracy czuję się faktycznie zasłużony dla górnictwa RP. Zaczynałem jako mechanik na kanale maszyn ciężkich. W drodze rozwoju doszedłem aż do dozoru, czyli sztygara zmianowego. Szpada górnicza to zwieńczenie pewnego okresu. Dostajemy to po 25 latach pracy, a to wiek emerytalny. Może być zamknięciem okresu pracy, ale ja na emeryturę jeszcze się nie wybieram – mówił Grzegorz Cebula, sztygar zmianowy maszyn ciężkich na szybie SG, wyróżniony nie tylko szpadą górniczą, ale też odznaką „Zasłużony dla górnictwa RP”.

W uroczystości oprócz wyróżnionych pracowników wzięli udział przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A., posłowie i senatorowie RP, delegaci władz wojewódzkich i samorządowych oraz firm z grupy kapitałowej Polskiej Miedzi.

Prezes zarządu PeBeKa Tomasz Rawecki podziękował zasłużonym górnikom i pracownikom firmy za rok wspólnych wysiłków i ważnych osiągnięć. Przypomniał też o istotnych działaniach spółki jak przebudowa szybu L-VI wraz z otaczającą go infrastrukturą , która jest kluczową inwestycją z punktu widzenia przyszłości kopalni Lubin. Szef PeBeKa mówił też o rozpoczęciu przez oddział KRWP wiercenia otworów geotermalnych w Lądku Zdroju i Tomaszowie Mazowieckim czy wykonywaniu wyrobisk górniczych wraz z otaczającą je infrastrukturą dla KGHM Polska Miedź.

Poprzedni artykułZ Lubina na światowe TOP 100.
Następny artykułZagrają w hali