Budżet na 2019 rok– konieczne były korekty

0
2002

Zakończyły się intensywne prace nad budżetem Gminy Polkowice na przyszły rok. Do projektu zostały wprowadzone niezbędne korekty mające umożliwić realizację wielu istotnych zadań podnoszących jakość życia w gminie.

Zaplanowane na 2019 rok dochody budżetu Gminy Polkowice wynoszą 254 205 390 złotych, wydatki 309 774 165 złotych, natomiast deficyt  55 568 775 zł. Radni uchwalili przyszłoroczny budżet, chociaż sam projekt budżetu został przedłożony jeszcze przez burmistrza poprzedniej kadencji.

Radni, w poszczególnych komisjach, złożyli jednak swoje wnioski do projektu. Ich zasadność i możliwość realizacji oceniał już nowy burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. 

– W trakcie prac nad budżetem sam zaproponowałem kilka istotnych zmian. Wnioskowałem do radnych, aby w budżecie zabezpieczyć środki na, np.: wsparcie osób z niepełnosprawnościami w Warsztatach Terapii Zajęciowych, na opiekę pielęgniarską w szkołach podstawowych, programy zdrowotne realizowane przez Rady Osiedlowe, czy Sołeckie. Istotną poprawką jest również ta, która pozwala zabezpieczyć środki na uruchomienie komunikacji autobusowej Polkowice – Lubin, a przede wszystkim na obniżkę cen wody dla mieszkańców –

-wylicza nowy burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Jak zapowiada burmistrz, w połowie roku 2019 możemy się spodziewać dużej korekty budżetu, a prawdziwe autorski budżet nowego burmistrza zacznie powstawać w sierpniu. Ten będzie uwzględniał oczekiwania mieszkańców zgłaszane w trakcie tegorocznych wyborów.

Stan gminnych finansów komentuje radny Robert Drobina:

Oficjalnie chwalimy się tytułem jednej z najbogatszej gminy w Polsce, a prawda jest taka, że dostaliśmy w spadku po poprzednich rządzących, ogromny dług. Budżet na 2019 rok skonstruowany jest przez naszych poprzedników  i nie uwzględniał wielu potrzeb społecznych, na co zgody być nie może. Przed nami okres rozsądnego wydawania pieniędzy i próba wyciągnięcia budżetu gminy na prostą.

Biorąc pod uwagę obszary, na które nakłady zostały ograniczone lub wręcz zaniechane przez ostatnie kilkanaście lat, przystąpienie do realizacji wszystkich zadań ujętych w budżecie stanowić będzie nie lada wyzwanie.


– W trakcie roku konieczne będzie skatalogowanie zgłaszanych potrzeb pod kątem priorytetów. Konieczne będzie również wypracowanie nowego modelu finansowania i wdrożenia go w życie

podkreśla skarbnik.

Na zbilansowanie budżetu na 2019 rok poprzednie władze miasta zaciągnęły znaczący kredyt w wysokości 53 461 366 zł. Obecny burmistrz, Łukasz Puźniecki, deklaruje jednak, że zmierzy się z zastaną sytuacją finansową odziedziczoną po 25 latach rządów Porozumienia dla Mieszkańców Polkowic. Deklaruje tym samych, że znajdzie sposób na możliwość realizacji projektów istotnych społecznie, podnoszących poziom życia wszystkich mieszkańców Gminy.

W sesji uczestniczyło 20 radnych. Za projektem budżetu na 2019 rok opowiedziało się 19, a jeden wstrzymał się od głosu.

Poprzedni artykułJakie postanowienia noworoczne mają polkowiczanie?
Następny artykułZgarnij wejściówkę na galę FEN23 – Konkurs
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651