Stańczyszyn odchodzi. Zmiany w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego

1
4339

Emilian Stańczyszyn nie jest już  Przewodniczącym Zarządu Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Obowiązki szefa związku przejęła Małgorzata Frąckowiak.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Związku Gmin Zagłębia Miedziowego wybrano nowe władze. Najpierw w głosowaniu tajnym wybrano jednomyślnie  nowego przewodniczącego Zgromadzenia ZGZM, a został nim Zdzisław Synowiec. Jego zastępcą została Ewa Flak.

Dla polkowickiej sceny politycznej brak Stańczyszyna w ZGZM ma wymiar symboliczny, szczególnie w kontekście przegranych w 2018 roku przez PdMP wyborów samorządowych.

Od dzisiaj również Emilian Stańczyszyn  nie szefuje Związkowi, co dla polkowickiej sceny politycznej ma wymiar symboliczny, szczególnie w kontekście przegranych w 2018 roku przez PdMP wyborów samorządowych.

Obowiązki szefa przejęła Małgorzata Frąckowiak, natomiast wiceprzewodniczącym zarządu został Jerzy Szczupak.  Do najważniejszych wyzwań stawianych przed nowym zarządem należeć będzie reorganizacja struktury jednostki oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania.

– 2019 rok to rok, w którym gospodarka odpadami wiąże się z podwyżkami i jest to trend ogólnopolski. W Polkowicach musimy się skupić na tym, aby mieszkańcy odczuli to, w jak najmniejszym stopniu. Pomóc ma w tym odchudzenie administracji ZGZM, aby koszty utrzymania Związku spadły

– komentował burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Według wyliczeń Związek Gmin, po dzisiejszej kadrowej zmianie, zaoszczędzi rocznie około 170 tysięcy złotych. Ma na to wpływ fakt, że nowa szefowa będzie pobierać zdecydowanie mniejsze wynagrodzenie, niż jej poprzednik.

-Przed nami trudny rok, bowiem kończy nam się umowa na wywóz i gospodarowanie odpadów, czas na wyłonienie nowego wykonawcy. Poza tym ustawodawca nałożył na nas obowiązek objęcia selektywną zbiórką odpadów bio wszystkich mieszkańców, więc to kolejne nowe zadanie

– wylicza nowa Przewodnicza Zarządu ZGZM, Małgorzata Frąckowiak.

W kuluarach mówi się również o możliwości wyprowadzki Związku z obecnie zajmowanego budynku. Przypomnijmy, że wedle pierwszych ustaleń budynek miał kiedyś służyć  mieszkańcom i organizacjom pozarządowym. Ówczesne władze zdecydowały jednak, iż przekazany zostanie on na cele ZGZM.

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego został zarejestrowany w 1994 r. i skupia wszystkie (6) gminy powiatu polkowickiego oraz dwie głogowskiego: Pęcław i Jerzmanową. Pierwszym jego przewodniczącym został (w 1994 r.)  Emilian Stańczyszyn. W kolejnych latach funkcję tę sprawowali w systemie rotacyjnym wójtowie i burmistrzowie.

Od 2012 roku ZGZM zajął się organizacją systemu gospodarki odpadami na swoim terenie. Budowa systemu, jego infrastruktury, organizacja transportu, odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych stały się dominującą działalnością Związku.

Funkcja przewodniczącego Związku była ostatnią istotną funkcją publiczną, którą pełnił Emilian Stańczyszyn. Obecnie pozostaje jeszcze radnym rady miejskiej w Polkowicach.

Poprzedni artykułWybiorą najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową w Polsce
Następny artykułUlicami Polkowic przejdzie Orszak Trzech Króli
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651

1 KOMENTARZ

Comments are closed.