Dwupasmówka, która dzieli mieszkańców

1
1819

Aleja Jana Pawła II w Polkowicach to dwupasmowa droga, która umożliwi rozbudowę stuhektarowego obszaru po drugiej stronie krajowej „trójki”. Umowę z wykonawcą gmina podpisała  w połowie ubiegłego roku.  Inwestycja wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców okolicznych domów. Większości jednak  droga nie przeszkadza.

Na wniosek jednego z radnych miejskich zorganizowano konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogli zgłosić swoje zastrzeżenia, co do realizacji inwestycji. Mieszkańcy zastanawiają się jednak po co, skoro decyzje już dawno zapadły, a ewentualne zmiany  dotyczą jedynie kosmetycznych poprawek w projekcie.

-Jakbym chciał się wybudować przy ruchliwej drodze, to proszę mi uwierzyć, kupiłbym działkę przy S3, bo tam są tańsze. – mówił wczoraj rozgoryczony mieszkaniec ul. Makowej. Mieszkańcy rozumieją doskonale obawy swoich sąsiadów, chociaż zdecydowana większość, nie ma nic przeciwko realizacji inwestycji.

-Każda drogowa inwestycja jest potrzebna. Mieszkańcy wiedzieli o drodze już 20 lat temu. Nie wiem tylko po co te konsultacje. Takie organizuje się przed realizacją inwestycji, a nie po. Po co to wszystko?– komentuje  mieszkaniec Polkowic Dolnych.

Mieszkańcy w trakcie spotkania pytali m.in. o lokalizację inwestycji i bliskość zabudowań, szerokość pasów zieleni i ewentualne zabezpieczenia przed hałasem. Na pytania odpowiadali przedstawiciele firmy BUDIMEX, która jest głównym wykonawcą inwestycji.

-Niewiele tak naprawdę można już zmienić w projekcie, ponieważ bazujemy na programie funkcjonalno- użytkowym zamawiającego i musimy się trzymać ściśle tych zapisów. Natomiast jeśli będą możliwe zmiany, to jesteśmy otwarci, postaramy się to zrobić– mówi Damian Nowakowski dyrektor lokalnych kontraktów firmy BUDIMEX.

Obecny podczas spotkania Wojciech Marciniak wiceburmistrz ds. inwestycji zauważył, że droga znajduje uznanie w oczach mieszkańców.

-Zarówno ja, jak i burmistrz Łukasz Puźniecki w sposób wyraźny deklarowaliśmy, że będziemy konsultować sprawy gminy z jej mieszkańcami, przede wszystkim inwestycje. Należy się spodziewać, że będzie dużo takich spotkań– mówił wiceburmistrz.

Jednocześnie sam podkreślił, że konsultacje społeczne w kwestii alei Jana Pawła II, powinny się odbyć jeszcze przed podpisaniem umowy z wykonawcą.

Drogowa inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Pochłonie 32,5 miliona złotych i ma się zakończyć w 2021 roku.  Ma ona skomunikować aleję z rondem na skrzyżowaniu Chocianowskiej i Fabrycznej, a tym samym z polkowicką podstrefą Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

1 KOMENTARZ

  1. Trochę kontrowersyjna inwestycja, ale widać, że wykonawca podejmuje dialog. Mam nadzieję, że znajdą wspólny język.

Comments are closed.