Chcą zadbać o seniorów

0
1739

Taxi senior, karta seniora i program złota rączka. To tylko część oferty, jaka czeka na polkowickich seniorów. Ruszają prace nad opracowaniem Polityki senioralnej Gminy Polkowice. Poinformował o tym dzisiaj podczas spotkania z przedstawicielami seniorów, burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Ruszają również prace nad opracowaniem Polityki senioralnej Gminy Polkowice. Poinformował o tym dzisiaj podczas spotkania z przedstawicielami seniorów, burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. Doskonałym pretekstem do przedstawienia założeń programu były przypadające święta Babć i Dziadków. 

-Naszą rolą, nie tylko urzędu, ale młodszych pokoleń jest zapewnić osobom starszym godziwą opiekę zdrowotną, uczynić infrastrukturę miasta przyjazną seniorom, wykorzystać ich mądrość i doświadczenie, a przede wszystkim ułatwić im codzienne życie w gminie – powiedział burmistrz Łukasz Puźniecki -Jesteśmy jedną z najbogatszych gmin. Nie chcę, żeby pisano o tym jedynie w gazecie. Chcę, żebyście Państwo odczuli to w codziennym życiu– mówił burmistrz w trakcie rozmów z seniorami.

Seniorzy chętnie rozmawiali o swoich problemach i zgłaszali swoje propozycje. Największym problemem są kolejki w przechodni i brak komunikacji międzymiastowej.

-Nie ma jak się wydostać z Polkowic. Kiedyś jeszcze busy jeździły i do Lubina, czy Głogowa można było spokojnie dojechać i wrócić. Dzisiaj jeżdżą, jak chcą, nie można niczego zaplanować– mówi jedna z mieszkanek.

W Polkowicach realizowanych jest kilka projektów prosenioralnych, ale to jeszcze nie koniec. Niebawem ruszą konsultacje społeczne dotyczące założeń programu “Pogodny senior”. Środki w budżecie na ten cel zostały już zabezpieczone i wszystko wskazuje na to, że program ruszy jeszcze w tym roku. 

Program jest kontynuacją programu wyborczego Lepszych Polkowic. To kompleksowy zestaw propozycji ulepszający codzienne życie starszych mieszkańców gminy. Wśród propozycji, które znajdą się projekcie Polityki senioralnej znajdą się:

Karta seniora – wprowadzająca ułatwienia dostępu do zasobów gminy, m.in. kultury, wypoczynku, sportu, rekreacji, turystyki, oświaty, a także zapewniające zniżki na usługi i towary oferowane przez instytucje w tym także prywatnych przedsiębiorców. Pozwoli to na skuteczną aktywizację i zwiększenia udziału seniorów w życiu miasta i gminy.

Taxi senior – możliwość skorzystania dwa razy w roku z bezpłatnego transportu na terenie gminy np. do przychodni.

Bilans zdrowia seniora – raz do roku kompleksowe badania pozwalające na odpowiednią profilaktykę seniorów.

Złota rączka – pomoc osobom starszym przy niewielkich awariach w domu takich jak: cieknący kran, wymiana żarówki, bezpiecznika, itp.

Program teleopieki – adresowany do osób samotnych po 60. roku życia. To rozwiązanie po- zwala seniorom na wezwanie pomocy w każdych okolicznościach, niezależnie od tego, czy potrzebna jest pomoc medyczna, zagrożone jest bezpieczeństwo, zdrowie lub życie, czy też potrzebne jest innego rodzaju wsparcie.

Książka dla seniora – to darmowy dowóz wypożyczonych z biblioteki książek tym seniorom, którzy lubią czytać, ale nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki.

Pudełko życia – ułatwia lekarzom i ratownikom dostęp do najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniorów.

Powołanie Miejskiej Rady Seniorów – organ doradczy, opiniodawczy i inicjatywny, powołany uchwałą Rady Miejskiej. Celem działalności MRS jest służenie seniorom poprzez reprezentowanie ich interesów wobec władz gminy. Do zadań Miejskiej Rady Seniorów należy:

Przyjazna infrastruktura – potrzeby seniorów brane są pod uwagę przy realizacji miejskich inwestycji, projektów i zadań, przystosowanych do osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Polkowice zamieszkuje ponad 5000 osób w wieku powyżej 60 lat. Analizując dane demograficzne jednoznacznie można stwierdzić, że seniorów w naszej gminie będzie przybywać.

Poprzedni artykułKolejny sukces polkowiczanina
Następny artykułNajmłodsi studenci w mieście zakończyli rok akademicki
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651