Mama 4 Plus. Od kiedy wypłata świadczeń?

0
1213

Rada Ministrów przyjęła projekt Mama 4 Plus. Matki, które mają co najmniej czworo dzieci, będą mogły liczyć na emeryturę. Ustawa wejdzie w życie na początku marca. Z czym się wiążą tzw. matczyne emerytury?

Matczyne emerytury- dla kogo?

Podstawowym kryterium, by ubiegać się o świadczenie jest posiadanie co najmniej czworga dzieci. Emerytura będzie wypłacana po ukończeniu 60 lat i tylko wtedy, kiedy osoba ubiegająca się o pieniądze z programu, nie pracuje i nie ma niezbędnych środków do życia lub ma prawo do emerytury, ale jest ona niższa niż minimalna.

Ile pieniędzy można dostać?

Mama 4 Plus ma trafić do około 85 tysięcy kobiet w całej Polsce. Takie dane podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W niektórych przypadkach świadczenia przysługiwać będą również mężczyznom od 65 roku życia. Chodzi o przypadki, gdy matka zmarła lub porzuciła dzieci i ojciec sprawuje nad nimi opiekę samotnie. Emerytura będzie wynosiła 1100 złotych brutto. Nowe rozwiązanie wejdzie w życie od 1 marca 2019 roku. Formalnie emerytura dla matek ma być przyznawana po złożeniu wniosku. Decyzję o jej przyznaniu wydawać ma ZUS lub KRUS.

Są wyjątki w ustawie

Minister Elżbieta Rafalska zaznacza, że

-“Chcemy docenić wszystkich rodziców, którzy wzięli na siebie trud wychowania kilkorga dzieci. Wspieramy oczywiście matki. Nie zapominamy też o ojcach, którzy z przyczyn losowych podjęli się samotnej opieki nad dziećmi. Państwo powinno dostrzegać i dostrzega różne grupy ludzi, które potrzebują wsparcia” – mówiła minister rodziny, pracy polityki społecznej.

Ustawa zastrzega sobie jednak wyjątki. Pieniądze nie będą przysługiwać rodzicom, których sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ją ograniczył, przez co dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej. Świadczenia nie będą też przysługiwać w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci. Są to przypadki, kiedy np. rodzic odbywa karę pozbawienia wolności, w związku z czym, nie może sprawować opieki nad dziećmi.

Program będzie kosztował rocznie około 900 mln złotych.

 

 

Poprzedni artykułZgłoś swojego sołtysa w plebiscycie
Następny artykułRozmawiali o transplantacji
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651