Pierwsi pacjenci już po badaniu

0
899

Program profilaktyki chorób płuc będzie kontynuowany w Polkowicach. Taką decyzję podjął samorząd, finansując badania z gminnego i powiatowego budżetu. Zadanie powierzono Polkowickiemu Centrum Usług Zdrowotnych.

Celem profilaktyki chorób płuc jest wykrywanie niebezpiecznych dla układu oddechowego schorzeń na możliwie najbardziej wczesnym etapie. Pozwala to na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia chorych w przypadku chorób przewlekłych. Nowotwór płuc jest podstępny i bezwzględny. Wykryty we wczesnym stadium jest wyleczalny ale sęk w tym, że zaczyna atakować organizm ludzki, nie dając przy tym żadnych objawów. Raka płuc można powstrzymać – wystarczy przyjść na badanie. O tym, jak ważne są badania kontrolne mówi  prof. Jerzy Kołodziej, wojewódzki konsultant torakochirurgii i kierownik Katedry i Kliniki Chorób Płuc AM we Wrocławiu.

Prof. Jerzy Kołodziej, wojewódzki konsultant torakochirurgii, autor ponad 400 prac naukowych, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Płuc AM we Wrocławiu, dziś konsultował w Polkowicach pierwszych w tym roku pacjentów.

-Zaledwie około 15% przypadków nadaje się do takiego najlepszego leczenia. Niestety 85% osób ma na tyle chorobę zaawansowaną, że możemy leczyć chemią, radioterapią, a to nie jest za bardzo skuteczne. Najskuteczniejszym leczeniem jest leczenie chirurgiczne, czyli nóż. Może być to efektywne jednak tylko na początku choroby, kiedy ta zmiana nowotworowa jest nieduża– mówi profesor. 

Na początku pacjenci nie mają objawów. A jak objawy się pojawiają to świadczy to o zaawansowaniu choroby.Guz, który powstaje i rośnie na początku nie musi boleć. Dopiero, gdy przejdzie na opłucną, to wtedy boli, bo guz przeszedł z płuca na klatkę piersiową. Poza tym, mogą wystąpić duszności, kaszel oraz krwioplucie. Rak płuca jest bardzo podstępny, dlatego profilaktyka jest bardzo ważnadodaje.

Zadanie „Chronię płuca – nie palę”, realizowane w polkowickiej przychodni od czterech lat, to kontynuacja programu wcześniej finansowanego z funduszy europejskich. W tym czasie z udziałem profesora Kołodzieja przebadano przesiewowo niemal 6 tysięcy mieszkańców powiatu polkowickiego. U prawie 70 osób wykryto nowotwory, a u ponad 400 przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POChP.

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. prowadzi Centrum Zdrowia Płuc, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 12.00, gab. 128 (I piętro), tel. 76 746 08 74.

W każdy pierwszy wtorek miesiąca pacjentów konsultuje prof. Jerzy Kołodziej. Zadanie jest finansowane ze środków budżetu gminy Polkowice oraz powiatu polkowickiego.

Poprzedni artykułZatrzymali włamywacza
Następny artykułJest szansa na pracę w policji
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651