W rocznicę odkrycia złóż miedzi

0
974

62 lata temu Jan Wyżykowski odkrył złoża miedzi. Każdego roku pod pomnikiem w Sieroszowicach odbywa się ceremonia złożenia hołdu odkrywcy.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele kopalń, spółek z grupy kapitałowej KGHM, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych szkół oraz jednostek porządku publicznego. Wspólnie oddali hołd temu, dzięki któremu z dumą możemy mówić o tożsamości Zagłębia Miedziowego.

Niedaleko znajduje się otwór, po którego wywierceniu doktor Wyżykowski stwierdził, że złoża miedzi się tam znajdują. Było to wtedy najważniejsze odkrycie w Europie. Dolny Śląsk stał się bardzo ważnym miejscem na mapie Polski, Europy oraz świata. Dążenie do odkrycia tych złóż, budowanie zespołu i upartość Jana Wyżykowskiego doprowadziła do tego, gdzie dzisiaj KGHM jest mówił Radosław Stach, wiceprezes zarządu ds. produkcji KGHM Polska Miedź.

Uroczystość co roku kończy się w Sali Miedziowej, gdzie na zaproszonych gości czeka artystyczne show, przygotowane przez dzieci i młodzież oraz jaśkowe pierogi, czyli ulubione danie odkrywcy złóż miedzi.

 

 

Poprzedni artykułFood truckowe szaleństwo już w ten weekend!
Następny artykułWiększość nauczycieli za strajkiem
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651