Dom Wczasów Dziecięcych już oficjalnie

0
1291

W Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie uroczyście podsumowano projekt „Po przygodę w przyrodę” oraz uroczyste zakończenie inwestycji- Dom Wczasów Dziecięcych w Przemkowie. Powiatowa inwestycja kosztowała ponad 3,7 mln zł.

Budynek istnieje od od 7 lipca 1962 roku, a jego mury już dawno wymagały remontu. Pełni funkcję ośrodka, w którym organizowane są turnusy wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży. Za realizację inwestycji odpowiadał powiat polkowicki.

Całe przedsięwzięcie kosztowało ponad 3,5 mln złotych. Udało się jednak pozyskać dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości 3 mln złotych. Cieszymy się z tej inwestycji bardzo, bo ten obiegł zasługiwał na przebudowę. Co roku przyjeżdżają tutaj turnusy dzieci z powiatu polkowickiego, do których powiat dopłaca 70% kosztów. Dzięki temu dzieci mogą wypoczywać tutaj za niewielkie pieniądze mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

-Dobudowaliśmy pion żywieniowy, w którym znalazła się kuchnia z zapleczem i nowoczesnym wyposażeniem, jadalnia, a na piętrze utworzono dodatkowe miejsca noclegowe. Poza tym, dostosowaliśmy budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są specjalne łazienki, wybudowano także podjazd. Bardzo się cieszę również z wyremontowanej drogi, która spełnia wymogi bezpieczeństwa pożarowego– dodaje Monika Urbaniak-Halla, dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie.

Rocznie Dom Wczasów Dziecięcych odwiedza około 4 tys. dzieci.  Ośrodek posiada  międzynarodowe certyfikaty: Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej i Przyjazny Rowerom od 2011 roku oraz certyfikat „Zielona Flaga” przyznany w ramach międzynarodowego programu Eko-Szkoły od 2013 roku. Dom Wczasów Dziecięcych to placówka która praktycznie sama się utrzymuje. Subwencja oświatowa pokrywa tylko pensje dla nauczycieli. Rocznie ośrodek wypracowuje blisko 600 tys. złotych.