Za dwa lata ma być gotowy…

0
3227

Były społeczne konsultacje, rozmowy i umowa z gminą Polkowice. Ostatecznie KGHM mając zgodę lokalnej społeczności przystąpił do rozbudowy zbiornika Żelazny Most.

Dotychczasowy Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych, rozbudowywany od początku istnienia przestał gwarantować utrzymanie mocy produkcyjnych dla KGHM. Konieczne było powiększenie obiektu.

Rozbudowa prowadzona jest od strony gminy Polkowice. Obejmuje ponad 600 hektarów. Na tym terenie trzeba było wyciąć las. Dzisiaj trwa tu budowa wałów, uszczelnianie podłoża. Tuż obok niemal na koronie dotychczasowego zbiornika trwa budowa stacji, która zagęści co pozostało po flotacji i odzyskaniu rudy miedzi.

– Obecnie na obiekcie zgromadzonych mamy 640 mln metrów sześciennych, czyli około jednego miliarda ton odpadów flotacyjnych. Docelowo chcemy zgromadzić na tym obiekcie 960 milionów metrów sześciennych odpadów wraz z kwaterą południową. Trzeba mieć na uwadze, że kwatera południowa przyjmie około 170 mln metrów sześciennych. W procesie dalszej eksploatacji złóż, konieczne było powiększanie obiektu. Dzisiaj mamy już piąty etap rozbudowy, tym razem o kwaterę południową. Po jej wybudowaniu odpady będzie można tutaj składować do 2038 roku. Docelowo na pewno będziemy musieli pomyśleć o podwyższeniu tego obiektu lub o nowej jego lokalizacji – wyjaśnia Paweł Stefanek, główny inżynier ds. rozwoju Zakładu Hydrotechnicznego, który jest oddziałem KGHM Polska Miedź S.A.

Rozbudowa OUOW Żelazny Most o kwaterę południową, która sąsiaduje z miejscowościami Żelazny Most, Pieszkowice, Dąbrowa, Komorniki i Tarnówek poprzedzona była konsultacjami z mieszkańcami. Miejscowości te zamieszkuje około tysiąc osób. One zdecydowały, że KGHM może się nadal rozwijać, gdyż zgodziły się na rozbudowę zbiornika o kwaterę południową, która będzie z ich miejscowościami sąsiadować. Rozmowy z mieszkańcami prowadzono prawie dwa lata. Przed rozbudową KGHM wydawał na tym terenie specjalny miesięcznik, który trafiał do skrzynek pocztowych prawie 300 gospodarstw w pięciu wsiach. Po zakończeniu konsultacji mieszkańcy zgodzili się na rozbudowę, a ta ruszyła w ubiegłym roku.

Inwestycja zajmuje ponad 600 hektarów powierzchni. Po lesie, który rósł w tym miejscu pozostało niewiele. Nieliczne korzenie, które trzeba wywieźć. Równolegle z tym prowadzone są bardzo zaawansowane roboty ziemne. – Trwa wznoszeniem zapór początkowych, rozpoczynamy roboty związane z infrastrukturą sanitarną, elektryczną. Pierwsza faza tej wielkiej inwestycji zakończy się w połowie przyszłego roku. Wtedy choć prace nadal będą prowadzone zaczniemy na nowej kwaterze deponować pierwsze odpadów – mówi Marcin Adamczak, zastępca kierownika projektu rozbudowy “Żelaznego Mostu”.

Rozbudowa OUOW Żelazny Most o kwaterę południową ma zakończyć się w 2021r. Docelowo jej planowana objętość to 170 mln m3, długość zapór zewnętrznych wyniesie około 6,4 km, a uch wysokość nie przekroczy 60 metrów. Plaże będą miały szerokość minimum 200 metrów.

Kontrakt na budowę kwatery południowej realizuje Budimex. Inwestycja warta jest ponad 570 mln zł.

Poprzedni artykułKoncert na niebiesko
Następny artykułBurmistrz zawiadamia prokuraturę