Natychmiastowa reakcja burmistrza w sprawie zbiornika w Żelaznym Moście

2
1705

W związku z doniesieniami prasowymi o rzekomych zaniedbaniach, jakich przy budowie kwatery południowej Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most jakoby dopuścić się miał Zakład Hydrotechniczny, a mającymi mieć bezpośredni wpływ na szczelność zbiornika oraz bezpieczeństwo mieszkańców sołectw położonych najbliżej, w Urzędzie Gminy Polkowice zwołano specjalną naradę.

W nardzie udział wzięli  burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, z-ca burmistrza Polkowic ds. gospodarczych Wojciech Marciniak, pełnomocnik burmistrza ds. górnictwa i komunikacji Jan Wojtowicz, szef Gminnego Sztabu Antykryzysowego Grzegorz Kardyś, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich Małgorzata Kalus-Chiżyńska, pracownicy Biura Radców Prawnych UG Polkowice – Hadrian Bucyk i Robert Kurowski, oraz rzecznik prasowy UG Polkowice Roman Tomczak.

Po analizie treści doniesień prasowych oraz danych i planów, jakie UG Polkowice posiada na temat rozbudowy kwatery południowej OUOW ustalono m. in., że w kompetencjach burmistrza Polkowic nie leżą zadania, polegające na podejmowaniu działań względem Zakładu Hydrotechnicznego KGHM. Przeanalizowano także stan przygotowania służb Gminnego Sztabu Antykryzysowego na ewentualne zagrożenie wynikające z treści doniesień prasowych.

Burmistrz Polkowic podjął także decyzję o powołaniu gminnego zespołu ds. monitorowania sytuacji dotyczącej dalszej rozbudowy kwatery południowej OUOW Zbiornik Żelazny Most. Na członków zespołu powołano wszystkie obecne podczas tego spotkania osoby. W poniedziałek, 17 czerwca, burmistrz Polkowic spotka się z dyrekcją Zakładu Hydrotechnicznego KGHM w celu omówienia zaistniałej sytuacji.

OUOW to największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych, należący do KGHM Polska Miedź. Usytuowany jest na wschód od Polkowic przy miejscowości Rudna, na terenie trzech gmin: Polkowice, Rudna i Grębocice. Jego powierzchnia całkowita wynosi ok. 1,4 tys. ha. Zbiornik jest wciąż powiększany.

Od jesieni 2017 r. trwa jego rozbudowa o tzw. Kwaterę Południową. Całkowita pojemność połączonych obiektów (Zbiornika Żelazny Most i Kwatery Południowej) ma osiągnąć pojemność 1,1 mld m³.

źródło: materiały prasowe UG Polkowice

OUOW którym zarządza Zakład Hydrotechniczny należący do KGHM jest stale monitorowany. Od początku istnienia obiektu KGHM ponosi olbrzymie nakłady, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowania obiektu. W Zakładzie Hydrotechnicznym regularnie spotyka się niezależny zespół międzynarodowych ekspertów, który na bieżąco monitoruje i analizuje sprawy związane z eksploatacją i trwającą od początku uruchomienia rozbudową obiektu, wskazując w zaleceniach jakie zabezpieczenia, czy monitoring mają być stosowane w zbiorniku leżącym między Rudną, a Polkowicami.

Poprzedni artykułJest odpowiedź ministerstwa na apel włodarzy Polkowic i Lubina
Następny artykułKoncertowe szaleństwo w Polkowicach [FOTO]
klaudia@faktypolkowice.pl tel. 507 308 651

2 KOMENTARZE

  1. Zbiornik obecnie nie jest monitorowany.Zapewnienia różnych instytucji jest uspokajaniem tylko opinii społecznej.Przede wszystkim jest brak pomiaru nacisku i jego monitoringu na wały ochronne oraz ich stan techniczny.Wybudowano zbiornik w prymitywny tani sposób.Generalnie woda drąży skały a co dopiero wały takiego zbiornika.Obecny klimat i punktowe opady deszczu są największym zagrożeniem trwałości zbiornika a kalkulacje dokonane przez Zakładu Hydrotechnicznego KGHM są ograniczone tzw “dobrą praktyką i doswiadczeniem” obarczone interesem KGHM.Dziwie się że nie ma niezależnego nadzoru technicznego oraz ekspertów.

  2. Masakra, chłopie nie masz bladego pojęcia o czym piszesz, jak zabezpieczony jest ten zbiornik, jak zachowują się wały, jaki wpływ ma na nie woda, ile tej wody jest w zbiorniku, kto czuwa nad rozbudową i bezpieczeństwem użytkowania tego obiektu. Tam mucha pierdnie na na skarpie, a już laserowy pomiar wskazuje ruch. Miałem okazję zapoznawać się z tym obiektem.
    A na marginesie dla KGHM zbiornik jest strategicznym punktem działalności. Nie ma zbiornika = nie ma KGHM = nie ma gdzie pracować. W KGHM mają fioła na punkcie zabezpieczeń tego miejsca więc przestań waść pierd….lić głupoty.
    Poczytaj sobie człowieku… Zdobądź wiedzę podstawową tylko podstawową to zrozumiesz, chyba, że twój intelekt zagotuje się bo przecież tylko ty znasz prawdę 🙂
    https://geoforum.pl/strona/47064/rozmawial-jerzy-przywara-zelazny-most-pod-obserwacja-p-rozmowy-ze-specjalista-ds-rozwoju/&page=edition2&id=1114&id_article=362&link=rozmawial-jerzy-przywara-zelazny-most-pod-obserwacja-p-rozmowy-ze-specjalista-ds-rozwoju

Comments are closed.