Rodziny zastępcze priorytetem dla powiatu

0
757

Tylko na terenie Zagłębia Miedziowego około 900 dzieci znajduje się w pieczy zastępczej, w tym znaczna liczba przebywa w placówkach socjalizacyjnych, wśród nich około 50 dzieci poniżej 10 roku życia. Jednakże wszystkim dzieciom powinno się stworzyć warunki rodzinnej pieczy zastępczej, co da im szansę na lepszy start i normalne dzieciństwo. To wyzwanie przed którym stoją w tym momencie wszystkie samorządy.

O rodzicielstwie zastępczym i wyzwaniach, przed którymi stoją samorządy mówiono podczas konferencji, zorganizowanej przez powiat polkowicki i KGHM Polska Miedź S.A. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów z Zagłębia Miedziowego, dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w zakresie rozwoju idei form wsparcia rodzinnej pieczy zastępczej.

Na terenie powiatu polkowickiego funkcjonuje 6 zawodowych rodzin zastępczych, 2 rodzinne domy dziecka, 11 rodzin niezawodowych i 56 rodziny spokrewnione, w których, pod opieką, jest  około 120 dzieci. Jako samorząd dokładamy wszelkich starań, by otoczyć te rodziny opieką i zapewnić im bezpieczeństwo. To dla nas priorytet. Spotkanie z przedstawicielami innych samorządów, tj. Łodzi, Gdyni czy powiatu konińskiego, w których wszystkie dzieci znajdują opiekę w rodzinnej pieczy zastępczej, pokazuje, że warto wspierać tego typu formy opieki nad dziećmi. Ważną kwestią jest podniesienie świadomości wśród mieszkańców naszego powiatu o rodzicielstwie zastępczym i ich formach – mówi Krzysztof Nester, wicestarosta polkowicki.

Spotkanie miało formę warsztatu. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z powiatu głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego, legnickiego, oraz Legnicy. Obecni byli również dyrektorzy ośrodków społecznych i powiatowych centrów pomocy rodzinom, a także koordynatorzy pieczy zastępczej i  rodzice zastępczy prowadzący rodzinne domy dziecka lub placówki opiekuńczo wychowawcze typu rodzinnego. Zaproszeni eksperci m.in. koordynatorzy pieczy zastępczej w Łodzi, Gdyni i Koninie oraz  Fundacji SOS Wioski Dziecięce,  przekazali wiedzę na temat dobrych praktyk oraz możliwości ich wprowadzenia na terenie powiatów uczestniczących w konferencji.

Konferencja odbyła się dzięki środkom finansowym fundacji KGHM Polska Miedź S.A. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach codziennie służy pomocą osobom, które chciałyby podjąć się wyzwania i stworzyć rodzinę zastępczą. Szkolenia prowadzone są bezpłatnie i dopasowane są do kandydatów.

źródło: powiat polkowicki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj tutaj swoje imię