Budimex zaczyna budować aleję

0
1182

Rozpoczęła się budowa Alei Jana Pawła II. To jedna z największych inwestycji w historii naszej gminy. Jej ogromny koszt, bo aż 36 mln zł sprawia, że jest to zarazem jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji.

– Na ten moment inwestycja jest na etapie robót przygotowawczych – informuje Tomasz Duszyński, inspektor ds. inwestycji z Referatu Inwestycji Urzędu Gminy Polkowice.– Został ściągnięty humus, wykonywane sa prace przy korytowaniu oraz dolnych warstwach podbudowy. W najbliższym czasie ruszą prace związane z infrastrukturą podziemną. Wtedy będziemy usuwali kolizje z instalacją wodociągową, zostanie także wykonana kanalizacja deszczowa związana z odwodnieniem budowanej drogi – wylicza urzędnik.

Wykonawcą wszystkich robót jest firma Budimex. Ze względu na rozmach i długość tej inwestycji przekazanie wykonawcy placu budowy poprzedziły uzgodnienia z wykonawcą, m. in. dotyczące dojazdu do placu budowy.

Chodzi o ustalenie harmonogramu prac w taki sposób, aby były one jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców – wyjaśnia Tomasz Duszyński.

Inwestycja ma zakończyć się w 2021 r. W tym czasie powinien powstać dwukilometrowy odcinek tzw. dwupasmowej drogi zbiorczej, a na całej jej długości chodniki oraz ścieżki rowerowe.

Budowa Alei Jana Pawła II będzie kosztowała w sumie ok. 36 mln zł. Tylko w tym roku obciążenie budżetu Gminy Polkowice wyniesie na ten cel 10 mln zł. W kolejnych odpowiednio 11 mln (2020) i 15 mln (2021).

Inwestycja ta, zaplanowana za czasów poprzedniej władzy w Gminie Polkowice, wpływa w znaczący sposób na wysokość długu, z którym obecnie borykają się włodarze Polkowic. Dług ten, zgodnie z uchwałą budżetową na rok 2019 oszacowano na kwotę 124,5 mln zł.

Źródło: polkowice.eu

 

Poprzedni artykułNowa zajezdnia wkrótce będzie gotowa
Następny artykułRuszył remont ul. Św. Sebastiana w Polkowicach