Zabytkowe znalezisko w Suchej Górnej

0
845

W trwającym od kilku miesięcy remoncie pałacu w Suchej Górnej wreszcie efekty prac można zobaczyć gołym okiem. Na zewnątrz pojawiły się m. in. scena oraz trybuna dla widzów a w piwnicach odnaleziono zabytkowe artefakty.

Inne rzeczy, które już udało się wykonać to m.in. rozbiórka przybudówki w celu przywrócenia pierwotnej bryły budynku, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, posadzki przygotowane pod wykonanie podłóg czy wykonanie konstrukcji szybu windowego. Obecnie roboty skupiają się na montażu konstrukcji zewnętrznej klatki schodowej, instalacji CO, wentylacji oraz klimatyzacji.

Przed przystąpieniem do prac wykonawca musiał dokonać dokładnych oględzin budynku, aby stwierdzić w jakim stanie technicznym się znajduje.

– Elementy konstrukcyjne były w dość dobrym stanie, jednak część stropów w związku z zużyciem i planowaną funkcją pomieszczeń wymagała wzmocnienia lub wymiany – mówi Karolina Suszko, inżynier budowy z firmy przeprowadzającej remont.

Prace przy zabytkach potrafią niekiedy zaskoczyć ciekawymi znaleziskami. Nie inaczej było i w tym przypadku.

– Podczas prowadzenia prac w piwnicy, pracownicy wykonawcy robót, firmyu Radoxim, odkryli w dwóch pomieszczeniach zabytkową posadzkę brukową (zabruki) z XVIII w. (może wcześniejsza), która decyzją Wojewódzkiego Konserwatora zostanie odpowiednio zabezpieczona i pozostawiona w swojej niezmienionej formie – informuje Mariusz Glumiński, inspektor ds. inwestycji UG Polkowice.

W kolejnych etapach planowane jest wykonanie m.in. elewacji zewnętrznych wraz z odtworzeniem elementów zdobniczych oraz montaż odrestaurowanej stolarki okiennej i drzwiowej.

Koszt inwestycji to kwota prawie 12 mln złotych. Co ważne, Gminie udało się pozyskać środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 70 tys. złotych na wymianę stolarki okiennej.

Funkcjonalność pałacu po remoncie będzie różnorodna. Swoje miejsce znajdzie tam m.in. punkt przedszkolny biblioteka, sala widowiskowa czy też sala pamięci.

Budowę pałacu w Suchej Górnej rozpoczęto prawdopodobnie w XVIII w., jednak dokładna data nie jest znana. Po wojnie, aż do roku1999 mieściła się tam szkoła podstawowa. Potem obiekt zaczął stopniowo niszczeć. Renowacja ma tchnąć w pałac nowe życie oraz uczynić z niego wizytówkę gminy Polkowice.

źródło: polkowice.eu