Polkowice pozyskują środki zewnętrzne

0
1022

Ponad 31 mln zł. Tyle środków zewnętrznych pozyskała Gmina Polkowice w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Na samą budowę Alei Jana Pawła II samorząd otrzymał w sumie 16 mln złotych.

Tylko w ciągu zaledwie 10 miesięcy urzędowania nowej władzy w polkowickim ratuszu, samorządowcom udało się pozyskać już ponad 31 mln środków zewnętrznych. Są to m.in. 14 mln złotych na zakup 9  nowych autobusów, czy też 16 mln złotych na budowę największej inwestycji ostatnich lat – Alei Jana Pawła II, łączącej Polkowice i Polkowice Dolne. Środki te będą przekazywane Gminie w trzech rocznych transzach.

Ta inwestycja jest jest ogromnym obciążeniem dla budżetu gminy, ale z chwilą kiedy otrzymamy wsparcie na poziomie prawie połowy jej kosztów, staje się to dużo łatwiejsza do uniesienia. Liczymy na to, że z zaoszczędzonych pieniędzy uda się także sfinansować inne projekty, w tym projekty drogowe – poinformował Wojciech Marciniak, z-ca burmistrza Polkowic ds. gospodarczych.

Przypomnijmy, że zaplanowana jeszcze za poprzedniej kadencji Aleja Jana Pawła II ma kosztować ok. 36 mln zł, a jej budowa zakończyć się w czerwcu 2021 r. Od początku kontrowersyjna pod względem kosztów, stała się jedną z głównych przyczyn zadłużenia tegorocznego budżetu Gminy Polkowice, który obecnie wynosi ok. 112 mln zł.

Przed kilkoma tygodniami Gmina uzyskała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ponad 14 mln złotych na zakup 9 nowych autobusów elektrycznych. Od początku kadencji udało się także pozyskać środki m. in. na budowę dróg i poprawę warunków dojazdowych do pól czy wymianę stolarki okiennej zabytkowego w pałacu w Suchej Górnej.

W sumie od listopada 2018 roku do sierpnia bieżącego roku pozyskano 31 mln 175 tys. zł środków zewnętrznych. To ponad 3 mln zł na miesiąc.

Obalamy mit, że bogatym gminom takie środki jest dużo trudniej pozyskać. Okazuje się że nie, głównie dzięki świetnej pracy zespołu urzędników referatu Rozwoju Gminy, którzy wyszukują możliwości dofinansowania do tych projektów. Będziemy starali się maksymalnie wykorzystywać możliwości jakie dają fundusze zewnętrzne, tak aby gmina mogła się rozwijać, a zadłużenie, które jest za duże, zostało zmniejszone – mówił podczas spotkania burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Zawsze podkreślaliśmy, że nie jest sztuką zarządzanie gminą, która posiada ponad 270 mln. budżet. Sztuką jest, aby zarządzać nią w taki sposób, aby jej nie zadłużać, a wręcz przeciwnie, zmniejszać to zadłużenie i – co istotne – przeprowadzać kolejne inwestycje – dodaje burmistrz Puźniecki.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w latach 2015-18, obejmujących poprzednią kadencję, również realizowano i planowano wiele inwestycji na terenie Gminy. Jednak korzystanie przy ich finansowaniu ze środków unijnych było na niskim poziomie. W roku 2015 pozyskano 2,5 mln zł, w 2016 – 2,5 mln zł, w 2017 – 19,5 mln zł i w 2018 – 5,4 mln zł. W sumie w ciągu czterech lat niecałe 25 mln.

 

Poprzedni artykułChińczycy zagrali z Górnikiem
Następny artykułDodatkowe linie autobusowe w powiecie