10 C
Polkowice
poniedziałek, 17 lutego 2020 20:10:57
Strona główna -Promowane- Chcą zadbać o zieleń

Chcą zadbać o zieleń

0
361

Burmistrz Polkowic powołał dziś Zespół Zadaniowy ds. Opracowania Projektu Programu Zazielenienia Gminy Polkowice na lata 2020-2030. Jego zadaniem będzie m. in. przygotowanie spójnej, planowej i długoterminowej polityki rozwoju i ochrony terenów zieleni na terenie gminy.

Zespół ma składać się z reprezentantów różnych środowisk. Znajdą się w nim np. pracownicy komórek organizacyjnych Urzędu Gminy, przedstawiciele jednostek organizacyjnych i spółek Gminy, radni miejscy oraz przedstawiciele społeczności lokalnej, w tym np.  Rady Seniorów Gminy Polkowice, Młodzieżowej Rady Gminy Polkowice czy Rad Osiedlowych i Sołeckich. Ale lista członków zespołu jest otwarta. Chętni mogą zgłaszać swoją kandydaturę do gminnego architekta zieleni. Pracami zespołu będzie kierował burmistrz Polkowic.

– W Polkowicach brakuje miejsc zielonych, które latem obniżają temperaturę powietrza w mieście i gdzie można wypocząć całą rodziną. Potrzebne są kolejne skwery i mini-parki. To trudne, bo Polkowice mają zwartą zabudowę, przez lata trawniki znikały pod kostką parkingów. Ale m. in. po to ruszają prace tego zespołu, żeby przeanalizować możliwości przywrócenia Polkowicom zielonego charakteru i pielęgnowaniu tego, co już mamy – komentuje Łukasz Puźniecki.

Zgodnie z zasadami opracowanymi dla zespołu, jego prace mają być oparte na kilku podstawowych założeniach. Dotyczą one m. in. znalezienia sposobów na integrację rozproszonej struktury zieleni w ciągły system, poszukiwania i tworzenia nowych terenów zieleni na terenie gminy, czy też zachowania istniejących terenów zieleni oraz określenia kształtu ich dalszego rozwoju.

Zespół będzie także pracował nad wprowadzeniem nowych rozwiązań w kontekście adaptacji zieleni miejskiej do zmian klimatu, wypracowania sposobu edukacji mieszkańców w zakresie wagi i pozytywnego wpływu zieleni na życie człowieka, oraz wytypowania terenów nadających się do zainstalowania na nich  alternatywnych źródeł energii, np. fotowoltaiki.

Członkowie zespołu przeprowadzą także inwentaryzację zasobów gminy, która określi obiekty wartościowe przyrodniczo, krajobrazowo, kulturowo oraz historycznie. Pozyskane w ten sposób dane i ich ocena pozwolą na określenie potencjału poszczególnych terenów, zweryfikowanie problemów do rozwiązania i ustalenie potrzeb.

Zespół rozpocznie swoją pracę jeszcze w tym roku i zakończy w przyszłym.

źródło: UG Polkowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj tutaj swoje imię

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com