18.3 C
Polkowice
środa, 28 lipca 2021 09:02:54
Koronawirus
Strona główna -Promowane- Zwiększyli środki w ramach PBO

Zwiększyli środki w ramach PBO

0
939

Środki na przyszłoroczny Polkowicki Budżet Obywatelski (PBO) wzrosną do 2 mln zł. Odpowiednie zarządzenie w tej sprawie podpisał już burmistrz Polkowic. W samym mieście pozwoli to na realizację aż ośmiu dodatkowych projektów.

 

Pierwotnie na PBO 2020 przeznaczono w budżecie Gminy Polkowice 1,2 mln zł, po 600 tys. zł na projekty z terenu Polkowic i na projekty sołeckie. Zgodnie z regulaminem przechodziły te wnioski, które otrzymały co najmniej 50 głosów poparcia mieszkańców.

Po analizie projektów, które wpłynęły do Urzędu Gminy okazało się, że trzy z nich, tych które otrzymały największe poparcie mieszkańców (boisko przy ul. Owocowej, ścieżka doświadczeń przy PM2 oraz instalacja Golgota Wschodu) niemal w całości wyczerpują kwotę przewidzianą w ten cel w budżecie PBO (483 tys. zł). Zabrakłoby wtedy pieniędzy na realizację ośmiu wniosków, które zebrały regulaminowe minimum 50 głosów poparcia.

W tej sytuacji do burmistrza Polkowic wpłynął wniosek radnego Rady Miejskiej w Polkowicach, Roberta Drobiny. Radny wnioskował o zwiększenie środków na przyszłoroczny PBO w takiej kwocie, aby ta wystarczyła na realizacje wspomnianych ośmiu zadań. Wśród nich jest m. in. nasadzenie szaty roślinnej przy siłowni na Os. Polanka (135 tys. zł i 142 głosy), budowa tężni solankowej w mieście (200 tys. zł i 132 głosy) czy plac zabaw przy ul. Borówkowej (200 tys. zł i 118 oddanych głosów).

Głos mieszkańców jest dla mniej niezmiernie istotny. To oni powinni mieć decydujący wpływ na to, jak wygląda nasze miasto oraz jakie potrzeby w jego infrastrukturze należy zrealizować w pierwszej kolejności. Dlatego przychyliłem się do wniosku radnego Roberta Drobiny– poinformował na briefingu prasowym poświęconym PBO Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Na podstawie nowego zarządzenia na projekty miejskie przeznaczono w przyszłorocznym budżecie PBO kwotę blisko 2 mln zł, z tego 1,4 mln dla projektów na terenie miasta i 580 tys. zł na wnioski z terenów wiejskich. W briefingu, który odbył się przy placu gdzie  wzięli także udział liderzy projektów, które dzięki zwiększeniu środków na ten cel będą mogły być zrealizowane.

Bardzo się cieszę, że burmistrz zrozumiał i poparł nasze postulaty. Przestrzeń miejska jest naszym wspólnym dobrem i każdy dobry wniosek, poparty przez wymaganą liczbę osób, powinien być zrealizowany– powiedziała Grażyna Sulikowska, liderka projektu z Osiedla Polanka.

Podwyższenie przyszłorocznego PBO to nie jedyna zmiana w jego regulaminie. Nie mniej istotną jest ustanowienie jednego, wspólnego budżetu dla wszystkich 15 sołectw na terenie Gminy Polkowice. Dzięki takiemu rozwiązaniu uda się zrealizować w przyszłym roku projekt z Moskorzyna, który zakłada doposażenie tamtejszej świetlicy wiejskiej za kwotę 40 tys. zł.

źródło: polkowice.pl

Poprzedni artykułChcą zadbać o zieleń
Następny artykułZjazd kombatantów w Polkowicach