Zmiany w pieczy zastępczej

0
1418

Do końca tego roku, dzieci z Placówki Socjalizacyjnej „Skarbek” w Polkowicach oraz placówki Perspektywa, będą musiały opuścić dotychczasowe miejsca swojego zamieszkania. Zmiana siedziby została wymuszona nowelizacją Ustawy o pieczy zastępczej, zgodnie z którą do 31 grudnia 2019 roku, każdy powiat w Polsce musi wprowadzić takie rozwiązania, aby maksymalna liczba dzieci przebywających w każdej tego typu placówce, nie przekraczała 14.

Na dzieci, znajdujące się pod opieką polkowickich placówek, czeka przeprowadzka do do kameralnych mieszkań na ul. Górnej w Polkowicach. Mieszkania przy ul. Górnej w Polkowicach  są obecnie remontowane, a docelowo znajdzie tutaj miejsce około 20 podopiecznych domu dziecka. Powiatowa komisja, w której skład wchodzą władze powiatu, radni a także Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,   sprawdza na bieżąco postęp prac.

W polkowickim Skarbku znajduje się obecnie  33 podopiecznych,  z czego 20 z nich to podopieczni „Perspektyw”.W mieszkaniach tych zamieszkają dzieci, które w chwili obecnej są w „Skarbku”. Zarówno na pierwszym, jak i drugim piętrze będzie mieszkać po 10 dzieci.  Mieszkania mają zostać oddane do użytku pod koniec 2019 roku -Mówi Justyna Smalec, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach.

Pozostali wychowankowie zamieszkają w nowym budynku, jaki planuje do końca 2020, wybudować powiat.

Chcemy w przyszłym roku wybudować tam dom dla 14 dzieci. Będzie to normalny, jednorodzinny dom o powierzchni około 260 m2. Wwarunki, w których będą przebywać dzieci zbliżone będą do warunków domowych. Liczymy na to, że dzieci będziemy przeprowadzać pod koniec 2020 roku. Budynek przy ul. Browarnej przekazany zostanie wtedy gminie Polkowice – mówi Krzysztof Nester, wicestarosta polkowicki.

Koszt inwestycji remontu mieszkań przy ul. Browarnej wynosi około 800 tysięcy złotych,  z czego 600 tysięcy to dofinansowanie UE.

 

Poprzedni artykułUG Polkowice w Związku Pracodawców Polskiej Miedzi
Następny artykułNa kłopoty Bednarski