-0.6 C
Polkowice
poniedziałek, 6 grudnia 2021 03:31:41
[wp_bannerize_pro categories="przyfj"]
Strona główna -Promowane- Będzie jaśniej na przejściach dla pieszych

Będzie jaśniej na przejściach dla pieszych

0
778

Za kilkanaście tygodni doświetlonych zostanie 12 przejść dla pieszych na terenie miasta. Gmina Polkowice podpisała umowę na rozbudowę oświetlenia drogowego.

 

Nowe oświetlenie uliczne pojawi się  w 12 miejscach, na ulicy Legnickiej, Młyńskiej, 3-Maja, Dąbrowskiego, 11-Lutego i Chocianowskiej w Polkowicach. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa. Na postawie policyjnych statystyk oraz po zasięgnięciu opinii Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działającej w Starostwie Powiatowym wytypowano miejsca, w których ta inwestycja jest konieczna.

Przejścia dla pieszych oświetlone będą lampami LED, które dają najlepszą widoczność. Zamontowane bezpośrednio przy przyjściach słupy będą niższe, z asymetrycznymi soczewkami skierowanymi pod odpowiednim kątem bezpośrednio na pasy jezdni – wyjaśnia Beata Więckowska-Wańczyk z Referatu Inwestycji UG Polkowice.

Oświetlenie tzw. wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest widoczny jako jasny element na ciemniejszym tle. Nie tylko poprawia widoczność przechodnia nie tylko na pasach, ale przede wszystkim sprawia, że pieszy jest widoczny już w chwili zbliżania się do zebry – dodaje Beata Więckowska-Wańczyk.

Jaśniej i bezpieczniej będzie na ulicy Legnickiej przy skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego, w trzech miejscach na ul. Młyńskiej: na przejściu w kierunku centrum handlowego Park Polkowice, przy skrzyżowaniu z ul. Zachodnią oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Dąbrowskiego. Podobnie na ul. 3-Maja na wysokości ul. Sztygarskiej w kierunku Straży Miejskiej, na Dąbrowskiego na przejściu pomiędzy Związkiem Gmin Zagłębia Miedziowego i Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej Sp. z o.o. Kolejne dwa na ul.  11-Lutego, pierwsze od ul. Krótkiej w kierunku stadionu lekkoatletycznego i rodzinnych ogrodów działkowych i drugie (wyniesione) w pobliżu Przedszkola Miejskiego Nr 2. Na ulicy Chocianowskiej zostaną doświetlone wszystkie nieoświetlone do tej pory cztery przejścia: przy przystanku autobusowym w pobliżu ul. Babisza, na wysokości ul. Jaśminowej, następne koło zatoki autobusowej na ul. Narcyzowej, ostatnie za skrzyżowaniem z ul. Zawilcową. Koszt całej inwestycji to ponad 168 tys. zł.

Jak wynika z badań ruchu drogowego, do zdarzeń w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego najczęściej dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych, w godzinach, w których, z uwagi na wcześnie zapadający zmierzch, jest ograniczona widoczność. Szybko robi się ciemno, a piesi są widoczni dla kierowców często w ostatniej chwili. Dwanaście przejść już wkrótce zostanie wyposażone w nowoczesne oświetlenie. Nie powinno jednak uśpić zdrowego rozsądku kierowców,  którzy zawsze są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności na drodze.

źródło: UG Polkowice

Poprzedni artykułNa kłopoty Bednarski
Następny artykułDrony w kopalni. KGHM prowadzi testy