Św. Sebastian będzie oficjalnym patronem Polkowic

0
661

Radni Rady Miejskiej w Polkowicach podjęli uchwałę  w sprawie podjęcia inicjatywy ustanowienia Świętego Sebastiana Patronem Polkowic. Święty patronuje Polkowicom od ponad trzech wieków ale wciąż nieoficjalnie. Samorząd podjął rozmowy z przedstawicielami legnickiej kurii biskupiej w sprawie oficjalnego nadania Polkowicom patronatu. To właśnie kuria zwraca się z prośbą do Stolicy Apostolskiej o wydanie dekretu o ustanowieniu patrona.

 Proces się rozpoczyna. Chcemy, żeby Stolica Apostolska formalnie potwierdziła akt, który miał miejsce w 1680 roku, czyli zawierzenie losu Polkowic św. Sebastianowi. Ta inicjatywa ma nie tylko wymiar formalny. Chcemy budować świadomość na temat naszej pięknej historii naszej gminy. To nie tylko tradycje górnicze. Chcemy budować poczucie dumy zwłaszcza wśród najmłodszych polkowiczan – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Podczas sesji obecni byli również proboszczowie polkowickich parafii.  –To co wyróżnia św. Sebastiana i co jest bardzo potrzebne dzisiejszym ludziom to wierność panu Bogu nie tylko w teorii. Dzisiejsze czasy moralnie niewiele różnią się od tamtych czasów. Myślę, że mieszkańcy Polkowic będą każdego dnia cieszyć się opieką i wstawiennictwem św. Sebastiana w codziennym życiudodaje ksiądz dziekan Marek Pluskota.

Władze Polkowic liczą na to, że oficjalny patronat świętego uda się uzyskać do 4 lipca przyszłego roku. To właśnie ten dzień ma zostać ustanowiony dniem patrona Polkowic.

Poprzedni artykułPolicyjna akcja w Sitechu
Następny artykułPowiat polkowicki coraz biedniejszy przez janosikowe