PiS zwycięża w wyborach. Znamy liczbę mandatów

0
938

Liderem powyborczych statystyk zarówno w kraju, jak i w gminie Polkowice jest Prawo i Sprawiedliwość. Partia zwyciężyła w wyborach parlamentarnych 2019 roku z wynikiem 45,79 (oparciu o dane PKW z 22594 na 27415 obwodowych komisji wyborczych (82,41 proc.) w kraju.  Oznacza to, że PiS może liczyć na samodzielność w Sejmie- 239 mandatów poselskich. Pełne wyniki powinniśmy poznać jeszcze dzisiaj wieczorem.

W okręgu  legnicko-jeleniogórskim jest mowa o 6 mandatach dla Prawa i Sprawiedliwości, trzech dla Koalicji Obywatelskiej, dwóch dla Lewicy i jeden dla Polskiego Stronnictwa Ludowego.  Posłami zostaną (PiS): Adam Lipiński, Elżbieta Witek, Ewa Szymańska, Marzena Machałek, Krzysztof Kubów i Wojciech Zubowski. Z ramienia Koalicji Obywatelskiej: Ewa Drozd, Piotr Borys oraz Robert Kropiwnicki. Natomiast z SLD Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Kaja Filaczyńska. PSL bierze jeden mandat i będzie on należeć  do Stanisława Żuka.

W wyborach kandydował również Wojciech Marciniak (zastępca burmistrza Polkowic).  Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zebrał w sumie 1775 głosów. Marciniak  nie komentuje swojego wyniku. Nie chce również zabierać głosu w temacie zwycięstwa swojej partii w kraju.

W Polkowicach uprawnionych do głosowania było ponad 20 tysięcy osób.  Frekwencja wyniosła 59,71%. Najwięcej, bo 51,41 proc., oddało swój głos na kandydatów z Prawa i Sprawiedliwości. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z 17,38 proc. zebranych głosów. Sojusz Lewicy Demokratycznej zebrał wśród naszych wyborców 14,19 proc. oddanych głosów. Trzecie było Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 6,18 proc. Na Konfederację Wolność i Niepodległość zagłosowało 5,85 proc. naszych wyborców. Stawkę zamykają Bezpartyjni Samorządowcy, którzy mogli liczyć na 3,26 proc. głosów mieszkańców Gminy Polkowice.

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu prezydent musi zwołać w 30 dni od wyborów. Najpóźniej 12 listopada odbędzie się inauguracyjne posiedzenie wybranego sejmu.

 

 

 

Poprzedni artykułFrekwencja przy urnach ponad 43%
Następny artykułMiliony na walkę z bezrobociem