3 C
Polkowice
niedziela, 7 marca 2021 09:44:16
Koronawirus
Strona główna -Promowane- Holender w remoncie

Holender w remoncie

1
951

W styczniu br. rozpoczęły się prace związane z przebudową i rozbudową zabytkowego wiatraka holenderskiego. Odtworzono detale architektoniczne, sklepienia, gzymsy i portale. Ale największe zmiany widać na ceglanej elewacji.

 

Ceglana elewacja zabytkowego wiatraka została poddana renowacji.  Prace konserwatorskie fasady obiektu, polegają nie tylko na samej konserwacji pierwotnych elementów ceglanych, ale w dużej mierze na uzupełnianiu brakujących cegieł, wmurowywaniu nowych lic, usuwaniu starych fug i wykonaniu nowych. Większość cegieł była zmurszała i konieczne było zastąpienie ich nowymi o maksymalnie zbliżonej kolorystyce i geometrii  – wyjaśnia Paweł Kowalczyk, kierownik budowy.

Co ciekawe, wszystkie cegły i kształtki do polkowickiego holendra wykonywane są ręcznie.

We wnętrzu gotowa jest już żelbetowa konstrukcja klatki schodowej, która prowadzić będzie na szczyt wiatraka, gdzie będzie taras widokowy.

Dach wiatraka  będzie przeszklony. Zamontowana jest już stalowa konstrukcja na której za ok. 6 tygodni posadowiony będzie szklany świetlik– informuje Mariusz Glumiński, inspektor nadzoru UG Polkowice.  – Po zadaszeniu kopuły wiatraka zaplanowany jest demontaż rusztowań elewacyjnych i montaż śmigieł. Będą miały rozpiętość aż 16 m– dodaje.

Integralną częścią wiatraka będzie pawilon usługowy. Tam też widać duże postępy.

W budynku gastronomicznym trwają prace przy wznoszeniu ścianek działowych oraz montażu instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania. Jeszcze w tym miesiącu ruszą prace płytkarskie w pomieszczeniach sanitarnych, które sukcesywnie przenoszone będą na salę kawiarni– wylicza Paweł Kowalczyk.

Przypomnijmy, że o tym, jak zagospodarowane zostanie wnętrze polkowickiego holendra zadecydowali mieszkańcy w specjalnie przygotowanej ankiecie. Pomysły były bardzo różne, ale większość opowiedziała się za promocją miasta i kultury.  Na szczycie wiatraka powstanie taras widokowy z którego będzie można podziwiać panoramę miasta, a we wnętrzu budowli  wystawa multimedialna z elementami ekspozycji. Wystawa będzie przybliżać zwiedzającym historię Polkowic, w tym zabytkowej budowli, w której się znajdzie.  Zabytek połączony będzie szklanym łącznikiem z pawilonem, w którym znajdować się będzie kawiarnia.  Obiekt  gotowy ma być w lipcu 2020 roku.

źródło: polkowice.eu

1 KOMENTARZ

  1. Serio tak to będzie wyglądać po remoncie? Chyba sobie tu ktoś żartuje. Przecież to powstaje jakiś koszmarek a nie zabytkowy młyn. A śmigła to się chociaż będą kręcić? W młynach holenderskich górna kopula jest obrotowa by śmigła kręciły się z kierunkiem wiatru. A tu jak będzie? Patrząc na konstrukcję na pewno kopuła będzie stała. Tamta okolica jest bardzo wietrzna (dlatego budowali tam właśnie wiatraki), przecież takie ozdobne śmigła to odpadną przy pierwszej lepszej wichurze… Nie wierzę że konserwator zabytków zaakceptował taki projekt, przecież to jakaś kpina. Po remoncie wiatrak miał być ozdobą okolicy a będzie pośmiewiskiem.

Comments are closed.