15.2 C
Polkowice
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 20:19:39
Koronawirus
Strona główna -Promowane- Renowacja kościoła w Jędrzychowie

Renowacja kościoła w Jędrzychowie

0
607

Zakończył się remont dachu zabytkowego kościoła pw. św. Bartłomieja w Jędrzychowie. Teraz czas na odbudowę i konserwację elewacji. Opracowywanie potrzebnej dokumentacji projektowej jest w toku.

 

Kościół w Jędrzychowie to zabytek, który od dawna wymagał przeprowadzenia niezbędnych  prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich. Jak podkreśla proboszcz parafii, największe problemy stwarzał przeciekający dach. Dzięki gminnej dotacji dokonano jego odbudowy.

– Dach został oczyszczony z zanieczyszczeń, złuszczeń farby i glonów. Dodatkowo całe pokrycie dachowe zostało poddane konserwacji i zabezpieczeniu przed dalszą korozją, chroniąc kościół przed dalszymi uszkodzeniami i przeciekaniem – informuje ks. Marek Kurzawa, proboszcz parafii.

Ponadto zabudowane zostały brakujące elementy opierzenia na styku ścian wieży z krawędzią połaci dachowej, uszczelniono blachę i naprawiono nieszczelne okna dachowe – dodaje proboszcz.

Zakres robót obejmował także wymianę rynien i odnowienie instalacji odgromowej. Całość dachu została pomalowana. Koszt wszystkich prac zamknął się w kwocie 158 tys.

Remontu wymaga jeszcze elewacja obiektu.

– Jest on konieczny z uwagi na liczne pęknięcia i uszkodzenia murów, zawilgocenie budynku i braki tynków wewnętrznych w wieży.  Do końca roku opracowana zostanie dokumentacja projektowa, określająca pełny zakres prac remontowych, w tym również budowę przyłącza do kanalizacji deszczowej oraz badań stratygraficznych –  wyjaśnia ks. Marek Kurzawa.

Badania stratygraficzne są kluczowym elementem w procesie rekonstrukcji elewacji. Polegają na analizie warstw technologicznych jakie zostały użyte przy budowie obiektu. Dzięki temu możliwe jest wykonanie elewacji obiektu jak najbardziej zbliżonej do wersji pierwotnej. Zarówno remont dachu jak i opracowanie dokumentacji projektowej, w całości zostało sfinansowane przez gminę Polkowice.

Pierwsze wzmianki o kościele pw. św. Bartłomieja w Jędrzychowie pojawiły się już w 1366 roku. Dziś jest to kościół barokowy z reliktami gotyki i renesansu, zbudowany w latach 1729-1736 na części fundamentów starego kościoła gotyckiego z końca XIV wieku. Jest to jednonawowa budowla z półkoliście zakończonym prezbiterium i czworoboczną wieżą od zachodu. Wokół kościoła oraz nad wejściami wmurowane są płyty nagrobne, wykonane z piaskowca z rzeźbionymi postaciami dam  i rycerzy w zbrojach i szatach z okresu XVI i XVII wieku. Wyposażenie wnętrza świątyni pochodzi z około I połowy XVIII wieku.

źródło: polkowice.eu

Poprzedni artykułTransport publiczny szansą na rozwój
Następny artykułZ szantażystami się nie dyskutuje. Kogo uwierają Faktypolkowice?