Nagroda specjalna KGHM w konkursie Dobry Wzór 2019

0
484

KGHM Polska Miedź S.A. wręczył nagrodę specjalną „Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju” w 26-tej edycji konkursu „Dobry Wzór”, którego spółka jest w tym roku po raz pierwszy partnerem. Nagrodę odebrał Sławomir Huczała za projekt drona Hermes V8M wyprodukowanego przez firmę Spartaqs.

„Dobry Wzór” to najstarszy polski konkurs wzorniczy. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1993 roku. Inspiracją dla powstania konkursu była ówczesna sytuacja polskiego rynku znajdującego się w okresie transformacji gospodarczej, na którym pojawiało się wiele produktów zza granicy.

Inicjator konkursu, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, podjął działanie mające na celu wyróżnienie i promocję najbardziej wartościowych polskich projektów i ich producentów. Ta misja realizowana jest do dziś. „Dobry Wzór” to również wsparcie dla polskich przedsiębiorców poszukujących nowoczesnych rozwiązań, które mogłyby im pomóc w budowaniu przewag konkurencyjnych.

KGHM Polska Miedź S.A. obok m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii czy Urzędu Patentowego, jest jednym z partnerów tegorocznej edycji konkursu. Spółka od lat zaangażowana jest w promowanie nowoczesnych technologii, a innowacje i ich wykorzystanie w przemyśle to istotna część strategii rozwoju przedsiębiorstwa. W ramach konkursu „Dobry Wzór” KGHM wręczył nagrodę specjalną „Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju”. Jej laureatem został projektant drona Hermes V8M firmy Spartaqs, Sławomir Huczała.

Nagrodzony projekt to zaawansowany technologicznie wielowirnikowiec powstały z włókna węglowego. Dron przystosowany jest do wykonywania misji automatycznych, które mogą być prowadzone w trudnych warunkach pogodowych zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dzięki ośmiu zainstalowanym silnikom dysponuje dużą mocą, która pozwala na przenoszenie ciężkich urządzeń pomiarowych i optoelektronicznych. Urządzenie pozwala także na dotarcie w miejsca trudno dostępne i np. dostarczenie leków, opatrunków czy innych rzeczy potrzebnych przy akcjach ratowniczych.

Jako KGHM postanowiliśmy docenić projekt drona Hermes V8M, dostrzegając jego potencjał i wielozadaniowość. Produkt firmy Spartaqs to urządzenie, które może nieść wielowymiarową pomoc przedsiębiorcom i nie tylko. W KGHM dostrzegamy możliwości tkwiące w dronach i szanse, jakie dają na ułatwienie wielu procesów. Dotyczy to tak działań pomiarowych i badawczych, jak też nieocenionej pomocy przy akcjach ratowniczych. Szeroki zakres możliwości drona Hermes sprawia, że może być nieocenionym narzędziem dla firmy takiej jak nasza, ale także dla służb medycznych czy mundurowych. Takie projekty zasługują na wyróżnienie – stwierdził Ireneusz Jazownik, Dyrektor Naczelny Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji KGHM Polska Miedź S.A.

Wykorzystanie dronów jest coraz bardziej powszechne w wielu aspektach działań spółki. We wrześniu tego roku w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice KGHM rozpoczął testy drona przeznaczonego do podziemnych akcji ratowniczych i zaprojektowanego specjalnie do poruszania się w miejscach trudno dostępnych. Urządzenie wyposażone w kamerę o wysokiej rozdzielczości oraz kamerę termowizyjną daje wyjątkowe możliwości w poszukiwaniu górników w kopalni w sytuacjach kryzysowych.

Drony w niebagatelny sposób wspomagają także procesy analityczne w KGHM. Pozwalają na skuteczną obserwację i analizę danych z kopalni i hut. Przykładowo, pomiar objętości hałd koncentratu miedzi w hucie w Głogowie dokonany przy użyciu dronów dał wynik z dokładnością do 1 proc., dziesięć razy dokładniejszy niż przy użyciu pomiarów geodezyjnych, a przy tym uzyskany z o wiele większą szybkością.

Nie może więc dziwić, że jako jeden z liderów globalnego rynku miedzi, a także strategiczna spółka Skarbu Państwa promujemy rozwiązania, z których sami korzystamy i które sami uznajemy za szansę dla rozwoju przemysłu. Dlatego zaangażowaliśmy się w konkurs „Dobry Wzór” i dlatego też wyróżniliśmy projekt drona autorstwa Pana Sławomira Huczały – podkreślił Dyrektor Jazownik.

Technologie dronowe to przy tym nie tylko jeden z wiodących trendów wpisujący się w strategię rozwoju KGHM i Przemysłu 4.0 w ogóle, ale także jedna z szans wskazanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W SOR wykorzystanie dronów zostało wskazane jako jedna z dróg do rozwoju rodzimego przemysłu i całej polskiej gospodarki.

inf.fot. KGHM 

Poprzedni artykułPostęp w śledztwie CBA. Pierwsze przesłuchania
Następny artykułKto asem, a kto cieniasem?