Filip Rodzik pełnomocnikiem ds. osób z niepełnosprawnościami

0
817

Przed polkowickim kinem przedstawiony został nowy pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnościami. Filip Rodzik zajmie się m.in. przygotowaniem i wdrażaniem planu działania na rzecz poprawy życia osób z niepełnosprawnościami w mieście. Miejsce konferencji nie było przypadkowe. Polkowickie kino to jedno z wielu miejsc w mieście, które nie jest przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Teraz ma się to zmienić. Dobiegają końca prace budowlane dostosowujące to miejsce dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowy pełnomocnik ma się zająć analizą potrzeb osób niepełnosprawnych, dotyczącą możliwości dostępu do obiektów użyteczności publicznej, leczenia i rehabilitacji oraz transportu publicznego. Będzie również przedstawiał propozycje rozwiązań istniejących problemów,  z jakimi borykają się niepełnosprawni. Zajmie się również opiniowaniem uchwał dotyczących osób z niepełnosprawnościami.

-Pierwszym moim krokiem będą na pewno spotkania z mieszkańcami oraz weryfikacja tego, co wśród społeczności lokalnej jest potrzebne. Z mojej strony propozycja, będą to audyty budynków publicznych i stron internetowych, żeby stworzyć plan i przy tworzeniu budżetu uwzględnić te wydatki w celu likwidacji barier architektonicznych- zapewniał Filip Rodzik. –Symbolem tych zmian jest polkowickie kino. Przez wiele lat nie było tutaj udogodnień, które pozwalałaby osobom na wózkach inwalidzkich dostać się do obiektu. Takich miejsc jest w Polkowicach więcej- mówił.

Remont polkowickiego kina to dopiero początek likwidacji barier architektonicznych w Polkowicach.  W trzech polkowickich szkołach brakuje wind, a basen przy Szkole Podstawowej nr 3 jest całkowicie niedostępny dla osób  z niepełnosprawnością ruchową.

Na terenie gminy mieszka blisko 20% osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Bariery są m.in. w kinie, gdzie obecnie usuwamy tą najbardziej widoczną przeszkodę, czyli brak podjazdu dla osób na wózkach inwalidzkich. To także różnego rodzaju bariery w szkołach czy urzędach – mówi Łukasz Puźniecki. –Pełnomocnik będzie miał elastyczny czas pracy. Chciałbym, abyśmy wspólnie dokonywali audytów i przeglądów dotyczących tego, jakie bariery architektoniczne, i jakie bariery w zachowaniach samych mieszkańców są do zmiany.

Filip Rodzik w swoich planach nie pomija również osób z niepełnosprawnością intelektualną. Chce poprawić ich komfort życia i zadbać szczególnie o udogodnienia w miejscach użyteczności publicznej. Chodzi m.in. o punkty informacyjne w mieście.

Na początku czerwca Urząd Gminy Polkowice ogłosił konkurs na stanowisko urzędnicze pełnomocnika burmistrza Polkowice ds. osób niepełnosprawnych. 25 czerwca ogłoszono wyniki konkursu. Pełnomocnikiem został Filip Rodzik, osoba na co dzień poruszająca się na wózku inwalidzkim, znany w Polkowicach działacz społeczny (Fundacja Eudajmonia) oraz utalentowany sportowiec (Skorpion Polkowice) – uczestnik igrzysk paraolimpijskich oraz mistrzostwa świata w kat. strzelectwo pneumatyczne. Swoją pracę na tym stanowisku Filip Rodzik rozpoczął 1 listopada 2019 r. Biuro pełnomocnika znajduje się przy ul. Górnej 2, pok. nr 9, parter (dawny budynek starostwa).

Poprzedni artykułMiedź pachnąca solą
Następny artykułPolkowicki Klub Aktywności i Rozwoju już działa