30.6 C
Polkowice
poniedziałek, 21 czerwca 2021 11:38:45
Koronawirus
Strona główna -Promowane- Montują wieżę szybową

Montują wieżę szybową

0
1345

Stalowa wieża szybu kopalnianego zostanie zamontowana dzisiaj na polkowickim rondzie. Będzie odwzorowaniem szybu ZG „Rudna”.

 

Wysokie i stalowe konstrukcje wież szybowych z obracającymi się na szczycie kołami, są najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu naszej okolicy. Powstająca w centrum miasta miniatura wieży będzie namacalnym symbolem przywracania Polkowicom miedziowej tożsamości, docenienia tradycji i więzi górniczych. Odwzorowana konstrukcja powstanie na rondzie w obrębie skrzyżowania ulic Dąbrowskiego, Małej, Ogrodowej i Legnickiej.

Jest to wspólny projekt gminy Polkowice i Zakładów Górniczych „Rudna”. Makieta wieży szybowej jest odwzorowaniem górniczego wyciągu szybowego szybu R-IX, wykonana w skali 1:10. Konstrukcja będzie miała 6 metrów wysokości, a całość zwieńczy ciekawe podświetlenie – wyjaśnia Jan Wojtowicz, pełnomocnik burmistrza ds. górnictwa i komunikacji.

Prace montażowe makiety odbędą się w dwóch etapach. W ciągu dnia zainstalowany będzie prefabrykowany fundament, a montaż konstrukcji na tym fundamencie rozpocznie się w godzinach wieczornych. Na czas robót rondo będzie przejezdne, ale trzeba się liczyć z drobnymi utrudnieniami w ruchu.

źródło: polkowice.eu

Poprzedni artykułWoda zalewa jeden z oddziałów Sier-Polu
Następny artykułŻabice z drogą po remoncie. Zobacz, jak wyglądają teraz!