12.7 C
Polkowice
poniedziałek, 21 września 2020 00:48:26
Koronawirus
Strona główna -Promowane- Holender dostał skrzydła

Holender dostał skrzydła

1
945

Jeden z nielicznych zabytków na terenie gminy Polkowice, XIX-wieczny wiatrak holenderski, otrzymał nowe skrzydła. Prace budowlane i konserwatorskie nad przywracaniem go do dawnej świetności trwają od stycznia.

 

16-metrowe skrzydła, czyli mówiąc językiem branży wiatrakowej – śmigi, pojawiły się na korpusie naszego holendra po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, kiedy zrzucono je w procesie powojennego, powolnego rujnowania wiatraka.

Jak informuje Paweł Kowalczyk, kierownik budowy, zadanie montażu śmigów należao do jednego z najtrudniejszych w procesie odnawiania wiatraka.

– Skomplikowana była sama logistyka, to w końcu 16-metrowa konstrukcja, którą należało precyzyjnie podnosić dźwigiem. Śmigi zostały wykonane metodą tradycyjną. Są więc wykonane z drewna, a ich wymiary i geometria maksymalnie zbliżonej do pierwotnej wersji, która niegdyś wprawiała koło młyńskie w ruch – tłumaczy Paweł Kowalczyk.

Prace wykonania i montażu śmigła przeprowadził i nadzorował Jarosław Jankowski, właściciel Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, skąd śmigi przyjechały.  Śmigło na co dzień będzie nieruchome, jednak najwytrwalsi będą mogli doświadczyć jego obrotu podczas przewidzianych prac konserwacyjnych.

Prace związane z przebudową i rozbudową zabytkowego wiatraka holenderskiego rozpoczęły się w styczniu br. Do tej pory oprócz wstawienia śmigów odtworzono m. in. detale architektoniczne, sklepienia, gzymsy i portale wiatraka. Na szczycie wieży wiatracznej pojawiło się zadaszenie.

Renowacji została poddana także ceglana elewacja holendra, polegająca nie tylko na konserwacji pierwotnych elementów ceglanych, ale w dużej mierze na uzupełnianiu brakujących cegieł, wmurowywaniu nowych lic, usuwaniu starych fug i wykonaniu nowych.

Projekt przebudowy holendra przewiduje, że jego integralną częścią będzie pawilon usługowy. O tym, jak zagospodarowane zostanie wnętrze polkowickiego holendra zadecydowali mieszkańcy w specjalnie przygotowanej ankiecie. Pomysły były bardzo różne, ale większość opowiedziała się za promocją miasta i kultury.  Na szczycie wiatraka powstanie taras widokowy z którego będzie można podziwiać panoramę miasta, a we wnętrzu budowli  wystawa multimedialna z elementami ekspozycji.

Wystawa będzie przybliżać zwiedzającym historię Polkowic, w tym zabytkowej budowli, w której się znajdzie.  Zabytek połączony będzie szklanym łącznikiem z pawilonem, w którym znajdować się będzie kawiarnia.  Obiekt  gotowy ma być w lipcu przyszłego roku.

źródło: polkowice.eu

1 KOMENTARZ

  1. A prorektor śmiesznej uczelni odleciał na tych skrzydłach Holendra.

Comments are closed.