Kiedy pociąg do Polkowic?

0
710

Kolej Zagłębia Miedziowego Legnica-Lubin-Polkowice-Głogów została wpisana do Krajowego Programu Kolejowego. To kolejny krok w procesie przywracania pociągów do Polkowic.

Samorządowcy Zagłębia Miedziowego spotkali się, aby omówić przyszłość kolei w naszym regionie. Do trzech połączonych już kolejowo powiatów lubińskiego, legnickiego i głogowskiego, dołączyć mają również Polkowice.
– Kolejowa inwestycja Zagłębia Miedziowego została ujęta w Krajowym Programie Kolejowym. To jest jeden z dwóch dokumentów rządowych, który pozwala podejmować  kolejne działania dotyczące budowy tej linii. Wpis ten daje nam gwarancję dofinansowania inwestycji ze środków rządowych i unijnych. Drugi to rozporządzenie o utworzeniu Centralnego Portu Komunikacyjnego – wyjaśnia Jan Wojtowicz, pełnomocnik burmistrza ds. górnictwa i komunikacji. 
– Mamy wybraną koncepcję przebiegu trasy Legnica-Lubin-Polkowice-Głogów. Przed nami kolejny krok, opracowanie studium wykonalności z decyzją środowiskową – dodaje.
Jest to kamień milowy dla tej inwestycji. Szacowany czas przygotowania dokumentacji na budowę linii to około trzy lata. Od tego już prosta droga, by perspektywie kilku lat odjechać pociągiem z Polkowic do innych miast Polski i Europy.
Wsparcie finansowe w stworzeniu potrzebnej dokumentacji zadeklarował burmistrz Polkowic i władze Głogowa.