Projekty dla seniorów

0
264

Trzecia sesja Rady Seniorów poświęcona była głównie projektom skierowanym do najstarszych mieszkańców naszej gminy.

Dlatego gośćmi sesji byli m. in. Bogusław Godlewski – dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach, Dagmara Janczak-Sondej – kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego PCUZ-u, Marzena Szewczyk z Fundacji Eudajmonia, Beata Puławska – dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej czy Bożena Maciejowska – dyrektor Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UG Polkowice.
Wszystkie te instytucje mają w swojej ofercie projekty skierowane do osób w dojrzałym wieku, sprofilowane zgodnie ze specyfiką i charakterem działania każdej z tych instytucji. I tak np. dyrektor Centrum Kultury przedstawił kalendarz propozycji kulturalnych zaplanowanych na ten rok i skierowanych do seniorów. Wśród nich znalazły się zarówno imprezy, które doskonale się sprawdziły w 2019 r. jak i zupełnie nowe propozycje. Do pierwszych zaliczyć należy grę terenową podczas ubiegłorocznych Dni Polkowic, rekonstrukcje historyczne czy zabawy taneczne. Jako propozycja pojawił się m. in. pomysł lepszego wykorzystania świetlic wiejskich na eventy dla seniorów.
Opieka lekarza-geriatry to w naszym kraju wciąż niedoinwestowany sektor służby zdrowia. Dlatego polkowicki ZOL we współpracy z geriatrą przygotował program opieki nad pacjentami powyżej 70. roku życia. Jak wyjaśniała Dagmara Janczak-Sondej, program ten ma na celu m. in. ograniczenie częstości i zmniejszenie zbyt późnej rozpoznawalności chorób przewlekłych wieku podeszłego, tak, aby jak najwcześniej rozpocząć u pacjenta profilaktykę i wdrożyć właściwą terapię. To także zwiększenie dostępu do badań mieszkańcom gminy Polkowice, edukacja zdrowotna osób kwalifikujących się do tego programu, czyli wzrost świadomości zachowań prozdrowotnych u osób powyżej 70. roku życia.
Marzena Szewczyk z Fundacji „Eudajmonia” zachęcała seniorów do skorzystania i popularyzacji w swoim środowisku programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Program jest realizowany od 20 stycznia i potrwa do końca roku. W jego ramach z pomocy asystenta, którym jest najczęściej osoba specjalnie przygotowana do tego poprzez cykl szkoleń, osoby które ze względu na swoją niepełnosprawność ruchową lub umysłową mają kłopot w załatwieniu niektórych prostych, codziennych czynności. Asystent zrobi to za nich i to siedem dni w tygodniu. Z programu mogą skorzystać osoby ze znacznych lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pełnoletnie, zamieszkałe na terenie gminy Polkowice.
O programach skierowanych do naszych seniorów mówiła podczas sesji także Beata Puławska z polkowickiego OPS. Wśród przygotowanych i prowadzonych przez tę placówkę projektów są m. in. prowadzenie Domu Dziennego Pobytu, mieszkań chronionych, czy poradnictwo specjalistyczne z zakresu prawa, psychologii i psychoterapii. Ośrodek Pomocy Społecznej wypłaca także zasiłki celowe, w tym ważny dla seniorów program lekowy. OPS świadczy także dla najstarszych mieszkańców gminy usługi opiekuńcze, wydaje skierowania do domu pomocy społecznej czy zapewnia pracę socjalną.
W ramach gminnego programu skierowanego do osób starszych, tzw. Pakietu Seniora, przygotowano kilka ciekawych propozycji ułatwiających życie najstarszym mieszkańcom gminy Polkowice. Podczas sesji Rady Seniorów ze szczególną uwagą pochylono się nad dwoma projektami: „Taxi Senior” oraz „Złota Rączka”. Pierwszy polega na możliwości skorzystania dwa razy w roku z darmowego transportu na terenie gminy np. do lekarza czy apteki. Drugi to propozycja bezpłatnej usługi fachowca, który w domu seniora zreperuje cieknący kran, wymieni żarówkę czy podłączy telewizor do anteny. Obie propozycje były omawiane przez radnych, którzy zdecydowali, że jako pierwszy powinien być wprowadzony program „Złota Rączka”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj tutaj swoje imię