Kolejne porozumienia o współpracy w UJW

0
676

Uczelnia Jana Wyżykowskiego podpisała dzisiaj (25.02. br.) porozumienia o współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi z terenu Zagłębia Miedziowego. W polkowickiej siedzibie Uczelni rektor spotkał się z dyrektorami trzech głogowskich zespołów szkół. Wykłady, zajęcia laboratoryjne, konkursy dla uczniów to tylko niektóre z wydarzeń o charakterze popularnonaukowym, które przygotuje UJW w ramach kooperacji.

Uczelnia Jana Wyżykowskiego za cel postawiła sobie zacieśnianie współpracy ze środowiskiem oświatowym naszego regionu. Końcem 2019 r. dr Tadeusz Kierzyk, prof. UJW – rektor, podpisał porozumienie z placówką chocianowską, następnie ze szkołami z Polkowic i Szklar Górnych, teraz do grona partnerów dołączyły głogowskie jednostki: Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. 

Uczelnia nie może funkcjonować w oderwaniu od środowiska oświatowego. Pragniemy stwarzać pas transmisyjny aby przygotowywać młodych ludzi możliwie najlepiej do wejścia na rynek pracy – mówił rektor uczelni. –Nawiązujemy tę współpracę z przekonaniem, że budujemy relacje długofalowe i na wysokim poziomie.

Szkoły i uczelnia chcą przede wszystkim stwarzać młodzieży warunki do rozwijania zainteresowań, poszerzania wiedzy i doskonalenia umiejętności interpersonalnych. Nie bez znaczenia jest także popularyzacja samej nauki i trendu lifelong learning (czyli „uczenia się przez całe życie”) oraz zachęcanie młodych ludzi do wychodzenia poza programowe zajęcia obowiązkowe realizowane w szkole. 

Jako dydaktyk i dyrektor zawsze zachęcam młodych ludzi do rozwijania się w różnych dyscyplinach naukowych, do różnicowania swoich kwalifikacji. Jeśli uczeń skończył klasę o profilu logistycznym, cennym byłoby zdobycie innych kwalifikacji, np. z mechatroniki. To może w przyszłości zwiększyć perspektywy młodego człowieka na szybko zmieniającym się rynku pracy, daje mu szerszy wachlarz możliwości. Uczelnia Jana Wyżykowskiego, dzięki swojej różnorodnej ofercie, idealnie nadaje się do łączenia pracy zawodowej i nauki, oraz do zdobywania nowych kwalifikacji – podsumował Wojciech Janisio, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie.

W semestrze letnim r.a. 2019/2020 pracownicy uczelni poprowadzą szereg wykładów i zajęć warsztatowych dla młodzieży zarówno w siedzibie UJW, jak i w zainteresowanych placówkach. Tematy, które najbardziej intrygują uczniów i nauczycieli to wątki dotyczące rozwoju osobistego i zawodowego, np.: Papiery do kariery czy Wizerunek jest wartością. Ciekawość wzbudzają także zagadnienia dotyczące nowych technologii, jak np. Mechatronika i Informatyka a energia elektryczna, oraz tematyka prawna.

Kadrze dydaktycznej partnerskich szkół UJW chce umożliwiać udział w konferencjach, seminariach czy szkoleniach o tematyce bliskiej środowisku oświatowemu. Pierwsze tego typu spotkanie miało miejsce 16 stycznia br. Na seminarium specjalistyczne pn. „Aktualne problemy w oświacie i rozwój kompetencji miękkich” organizowane we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich polkowicka szkoła wyższa zaprosiła dyrektorów szkół ponadpodstawowych z regionu Zagłębia Miedziowego.

Poprzedni artykułZostań polkowickim policjantem
Następny artykułZobacz, jakie zmiany czekają Aquapark!