Sezon na grypę trwa w najlepsze

0
652

Tylko w okresie od 1 do 7 lutego tego roku zarejestrowano w Polsce 193 tys. 482 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Odnotowano dwa zgony– podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Powikłania mogą prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Organizacje zdrowia apelują: szczepić powinni się szczególnie seniorzy, osoby chorujące przewlekle, dzieci i kobiety w ciąży.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH) w okresie od października 2018 r. do 3 lutego 2019 r. liczba zachorowań i podejrzeń wyniosła 1 mln 935 tys. 091. W sezonie 2017/2018 w naszym kraju zaszczepiło się zaledwie 3,4 proc. Polaków. Liczba szokuje i wywołuje u wielu osób obawy. Na tle innych krajów Unii Europejskiej wypadamy bardzo słabo i plasujemy się na szarym końcu. Polacy nie chcą się szczepić przeciw grypie i liczą, że ich ona nie dopadnie. Niestety, dane mówią wszystko: zachorowań jest coraz więcej. Lekarze alarmują, że grypy należy się bać, jak ognia! Każdego roku na całym świecie zabija ona od 300 do 650 tys. ludzi – wynika z danych Centralnej Kontroli Prewencji Chorób (CDC).

 

Lubi wywoływać epidemię

Grypa jest chorobą wywoływaną przez wirusy grypy, które atakują i niszczą nabłonek w naszych drogach oddechowych. Jej objawy rozwijają się w ciągu 1-4 dni od momentu złapania infekcji i utrzymują około tygodnia. Są to najczęściej: wysoka gorączka (nawet do 40 stopni Celsjusza), bóle mięśni, głowy, dreszcze, ogólne poczucie rozbicia i osłabienia. Towarzyszyć może również katar i kaszel, ale o mniejszym nasileniu niż w przypadku przeziębienia. Jak mówi lekarz Jarosław Smacki, tak duża liczba zakażonych wynika z łatwości przenoszenia się wirusa drogą kropelkową, zwłaszcza w dużych zbiorowiskach ludzkich, a także poprzez skażone przedmioty. Wirus ma tendencję do wywoływania sezonowych epidemii, a co kilkanaście-kilkadziesiąt lat, szczególnie niebezpiecznych pandemii, na przykład słynna hiszpanka. W każdym sezonie grypowym, który w naszej części świata przypada na okres od października do kwietnia, odnotowuje się w Polsce co najmniej kilkaset tysięcy, a nawet do kilku milionów przypadków podejrzeń i potwierdzonych zachorowań na grypę.

 

Polacy: zaszczepcie się!

Doktor Jarosław Smacki ze Szpitala Wojskowego we Wrocławiu podkreśla, że szczepienia to obecnie najskuteczniejsza istniejąca metoda ochrony przed zachorowaniem na grypę, a przede wszystkim przed jej groźnymi powikłaniami. Zaszczepiona może być każda osoba powyżej szóstego miesiąca życia, o ile nie istnieją medyczne przeciwwskazania. – Ta forma profilaktyki zalecana jest szczególnie kobietom w ciąży, dzieciom, starszym ludziom oraz osobom w każdym wieku, którzy borykają się z chorobami przewlekłymi, zwłaszcza ze strony układu oddechowego, serca, wątroby, nerek, nowotworowymi, cukrzycą, a także po przeszczepieniach narządów – opowiada. Wyżej wymienione osoby są szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby oraz częstsze wystąpienie powikłań. – Szczepionki zawierają fragmenty tych szczepów wirusów, które kolokwialnie mówiąc, najbardziej “panoszą” się w danym sezonie. Należy pamiętać, że szczepienia przeciw grypie nie chronią przed przeziębieniem i innymi wirusami, które mogą wywołać objawy grypopodobne, ani przed rzadziej występującymi szczepami wirusów grypy, niezawartymi w szczepionce – wyjaśnia doktor Smacki. Skuteczność szczepień jest wysoka, choć waha się w zależności od sezonu, sięga nawet 90 proc. Można zaszczepić się w każdym momencie. Zaleca się jednak zrobić to w okresie od października do grudnia, czyli przed szczytem zachorowań. Należy pamiętać, że organizm potrzebuje 2-3 tygodni na rozwinięcie pełnej odporności po zaszczepieniu. Warto podkreślić, że nawet u osób, których organizm nie zareagował na szczepionkę, choroba będzie przebiegać łagodniej. Szczepienie należy ponawiać co roku, ponieważ ze względu na naturalną tendencję do mutowania, z każdym sezonem mamy zazwyczaj do czynienia z innymi szczepami.

 

Poronienia, zapalenie płuc czy mózgu

Nieleczona lub zlekceważona grypa może doprowadzić do wielu powikłań, tragicznych w skutku. Jak tłumaczy doktor Smacki, do najczęstszych zalicza się te ze strony układu oddechowego: zapalenie płuc – bakteryjne bądź grypowe, układu nerwowego – zapalenie mózgu, opon mózgowych, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, ponadto zapalenie mięśnia sercowego czy uszkodzenie słuchu. – Infekcje mogą także zaostrzać choroby przewlekłe, co powinni mieć  na uwadze między innymi chorzy na astmę, POChP, chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę. Z kolei u kobiet ciężarnych odnotowujemy uszkodzenie płodu, poronienie, porody przedwczesne – dodaje. U osób młodych i bez obciążeń przebieg choroby zazwyczaj przebiega łagodnie, lecz nawet w tej grupie zdarzają się powikłania. Pamiętać należy, że grypa jest zaraźliwa. Co roku wywołuje epidemie, które dotykają większą część społeczeństwa. W Polsce nie ma obowiązkowych szczepień przeciwko grypie, z tego powodu należy zapłacić za nie z własnej kieszeni. Ich koszt oscyluje w granicach 40 złotych. Jeszcze pod koniec 2019 roku Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych ruszyło z akcją szczepień przeciwko grypie. Lekarze zachęcają mieszkańców do  profilaktyki i zaszczepienia się, a z bezpłatnej szczepionki mogą skorzystać seniorzy, którzy ukończyli 60 rok życia.  Grypa często błędnie mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, jednak jej konsekwencje dla zdrowia są dużo bardziej niebezpieczne. Grypa może być przyczyną wielu groźnych powikłań, m.in. zapalenia: mięśnia sercowego, oskrzeli, płuc, ucha środkowego, a nawet opon mózgowo – rdzeniowych. Jest jedną z ważniejszych przyczyn umieralności ludzi. Dlatego jeśli nie chcemy chorować powinniśmy się zaszczepić – mówi Mariusz Piskórz – Dyrektor ds. Lecznictwa w PCUZ. W tym roku samorząd również nie zamierza oszczędzać na zdrowiu mieszkanów. W 2020 roku realizowanych będzie siedemnaście programów zdrowotnych, a wśród nich znajdą się szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców gminy Polkowice od 60. roku życia. Na dodatkową ochronę zdrowia polkowiczan, gmina  przeznaczy prawie 3 mln zł.

 

W Polkowicach z bezpłatnych szczepień korzysta co roku od 1200 do 1500 seniorów, co stawia miasto na jednym z czołowych miejsc w Polsce. Średnio w kraju szczepi się ok. 12% osób powyżej 60 r.ż. W Polkowicach ten wskaźnik wynosi ok. 22%.

Więcej informacji: 

Punkt Szczepień w PCUZ – ZOZ S.A., gab. nr 18, tel. 76 746 08 55.

 

Więcej przeczytacie w magazynie “Wiesz Więcej”.