Koniec z kopciuchami, walczą o czyste powietrze

0
732
Fot. Pixabay

Chocianów. Gmina Chocianów wraz z Gminami: Ścinawa, Rudna, Prochowice i Gminą Miejską Lubin podpisała umowę partnerską związaną z likwidacją pieców tzw. “kopciuchów”. Projekt wart jest ponad 4 mln zł.

Pięć gmin postanowiło działać wspólnie na rzecz poprawy czystości powietrza. W Lubinie większość systemów ogrzewania oparta jest o ciepło z WPEC, ale kopciuchy funkcjonują jeszcze w starej zabudowie. W gminie Rudna, choć od lat 90-tych dostępny jest gaz ziemny też są domy, w których opala się w stary sposób. Niestety w pozostałych gminach sytuacja nie jest już tak dobra, choć w Ścinawie w ubiegłym roku rozpoczęto podłączanie do sieci gazowej pierwszych mieszkańców, to i tak większość domów opalana jest węglem lub drewnem. Podobnie jest w gminie Chocianów, a także w Prochowicach, gdzie mimo gazyfikacji pozostały jeszcze stare kopcące systemy ogrzewania.

Gminy przygotowały program pn.: „Poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Gmin Legnicko Głogowskiego Obszaru Interwencji”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 (RPO WD 2014-2020), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w latach 2020 – 2021. Dzisiaj jest już podpisana umowa na dotację. Opiewa ona na łączną kwotę 4,1 mln zł. Dotacja dotyczy zakupu nowych źródeł ciepła. Mogą o nią występować zarówno właściciele domków jednorodzinnych jak i lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

 

Poprzedni artykułKupują łóżko z respiratorem
Następny artykułStrażacy odkażają miejsca publiczne