Mierzą temperaturę na wejściu PCUZ

0
402

Jako pierwsza przychodnia w Polsce, Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych wykorzystuje multimedialny system pomiaru temperatury ciała. Kamery i ekrany znajdują się w tzw. „śluzie”, a więc jedynym aktualnie otwartym wejściu do budynku.

Wychwycenie podwyższonej temperatury u pacjentów polkowickiej przychodni to istotny element w walce z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy, że gorączka jest jednym z głównych, dotąd znanych, objawów choroby COVID-19.
– System umożliwia nam wykrycie ognisk zapalnych, które podlegają następnie weryfikacji poprzez szczegółowe badanie lekarskie – mówi Mariusz Piskórz, dyrektor medyczny PCUZ. – Nie dajmy się zwariować. Pamiętajmy, że podwyższona temperatura może być objawem wielu innych chorób i dolegliwości – dodaje.
Dostosowaniem urządzeń technicznych do potrzeb polkowickiej przychodni zajęła się lokalna firma Projekt Multimedia, która jest dystrybutorem tego rozwiązania. Za pracę całego systemu odpowiadają dwie kamery, urządzenie wzorcowe tzw. „black body” oraz oprogramowanie interpretujące.
Kamery rejestrują obraz w dwóch trybach: wideo oraz termicznym. Są one ze sobą skoordynowane i działają równolegle. Na ekranach pacjenci, jak i personel przychodni mogą zobaczyć, jaką dana osoba ma temperaturę ciała z dokładnością do 0,5 stopnia Celsjusza, a w 80 procentach nawet do 0,1 stopnia Celsjusza.
– W większości tego typu systemów granica błędu jest znacznie większa – mówi Paweł Gambal, dyrektor operacyjny PCUZ.
Zamontowany w polkowickiej przychodni system pozwala na bardzo szybkie skanowanie wielu osób jednocześnie. W ciągu jednej sekundy jest on w stanie sprawdzić temperaturę u dwunastu osób.
– Co najważniejsze wszystko odbywa się w odległości do pięciu metrów od personelu. Dzięki temu chronimy naszych pracowników. Unikamy sytuacji, w której chory będzie w niebezpiecznej odległości– mówi Waldemar Sułek, prezes PCUZ.
Dzięki nowatorskim rozwiązaniom chroniony jest nie tylko personel, ale i pacjenci. Pomiar nie wymaga, by osoby zdejmowały maski czy nakrycia głowy. System dodatkowo jest wyposażony w alarm dźwiękowy, który uruchomi się, gdy temperatura badanej osoby będzie wyższa od 38 stopni Celsjusza, osoby z taką temperaturą nie zostaną wpuszczone na teren przychodni, ale też nie zostaną odesłane z kwitkiem.
– Po pierwsze zachęcamy wszystkich pacjentów naszej przychodni do korzystania z teleporad lekarskich – mówi prezes Waldemar Sułek. – Jeśli oczywiście pojawi się osoba z podwyższoną temperaturą, nasz personel odpowiednio zakwalifikuje ją do dalszego postępowania – dodaje.
System, który został zamontowany w polkowickiej przychodni jest jednym z najnowocześniejszych. Dotychczas w Polsce jest on wykorzystywany wyłącznie w jednym ze szpitali w Poznaniu. PCUZ jest pierwszą przychodnią zdrowia, w której zastosowano takie rozwiązanie.
– Bardzo się cieszę, że Polkowice po raz kolejny mogą pokazać całej Polsce przykład dobrych i nowoczesnych rozwiązań. Bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców, jak i pracowników służby zdrowia jest dla nas najważniejsze – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.
System został sfinansowany z budżetu gminy Polkowice. Jak zapowiada prezes Sułek – znajdzie on swoje zastosowanie w polkowickiej przychodni również po zakończeniu pandemii. Pozwala on bowiem na rozbudowę o kolejne funkcje, takie jak kontrola dostępu czy przyśpieszenie rejestracji pacjentów. Jest to zapowiedź nowatorskich rozwiązań, jakich zgodnie z planem ma być znacznie więcej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.